fbpx

Pierwsze w 2022 roku ognisko ASF wykryto w Wielkopolsce

Po raz kolejny o swoje obecności w naszym kraju przypomniał Afrykański Pomór Świn (ASF). Pierwsze w tym roku ognisko tej groźnej dla świń  choroby wykryto w pierwszych dniach czerwca w gospodarstwie na terenie powiatu leszczyńskiego.

Gospodarstwo w którym utrzymywano 1994 świń (175 loch i loszek, 1249 prosiąt i warchlaków, 570 tuczników), położonym w miejscowości Boguszyn, w gminie Włoszakowice, powiat leszczyński, województwo wielkopolskie jest pierwszym w tym roku miejscem z wykrytym ASF. Jak wieś gminna niesie może to być zarzewie do powstania kolejnych ognisk ASF w Wielkopolsce

Samasz loteria - baner

Zdaniem Wielkopolskiej Izby Rolniczej ich pojawienie się spowoduje zmianę w granicach stref ochronnych ASF, nakładanych przez Komisję Europejską.

– Może zdarzyć się, że dotychczasowa strefa niebieska zamieni się w strefę różową. Szczególnie dotyczyć to może obszaru na granicy gmin Stęszew oraz Buk, gdzie pojawił się przypadek ASF u dzika. W chwili obecnej jest tam strefa niebieska, która może częściowo zamienić się w strefę różową. W takiej sytuacji, każde gospodarstwo sprzedające tuczniki poza tę strefę będzie musiało mieć zatwierdzony plan bezpieczeństwa biologicznego przez Powiatowego Lekarza Weterynarii. Plan ten stanowi jeden z wymogów umożliwiających uzyskanie pozwolenia na przemieszczanie świń i nie wymaga wydawania decyzji administracyjnych – informuje Marta Ceglarek z wielkopolskiej Izby Rolniczej .

Dlatego też samorząd rolniczy zwraca się do hodowców , właścicieli gospodarstw utrzymujących świnie w obszarach, które zostaną objęte strefą różową o jak najszybsze sporządzenie planów bezpieczeństwa biologicznego oraz ich zatwierdzenia u właściwego powiatowego lekarza weterynarii. O granicach nowych stref poinformujemy Państwa niezwłocznie po ich nałożeniu przez Komisję Europejską.

Dekalb Bayer - baner
Baner Agrosimex Alaska
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.