fbpx

Obornik jesienią czy wiosną

Obornik stosuje się głównie pod rośliny o długim okresie wegetacji, dobrze reagujące na nawożenie organiczne, zwłaszcza pod buraki i ziemniaki, a także pod rzepak i kukurydzę, które uprawia się na silos.

Obornik stanowi cenne źródło makro- i wielu mikroskładników. Średnie zawartości składników pokarmowych w jednej tonie nawozu w świeżej masie obornika kształtują się na poziomie: 5 kg azotu, 1,3 kg fosforu, 6 kg potasu, 3,6 kg wapnia i 1,2 kg magnezu, a także 36 g cynku, 62 g manganu, 5,2 g miedzi, 4,8 g boru, 0,43 g molibdenu oraz 0,3 g kobaltu.

Zalecana dawka obornika pod buraki wynosi 35 t/ha, pod ziemniaki 30 t/ha, a w przypadku uprawy kukurydzy od 25 do 30 t/ha. W uprawie roślin obornik można aplikować w okresie jesiennym i wiosennym, przy czym termin stosowania zależy przede wszystkim od uprawianej rośliny, a także kategorii agronomicznej gleby, ukształtowania terenu i panujących aktualnie warunków klimatycznych.

W uprawie buraków, które gorzej znoszą orkę wiosenną w porównaniu do ziemniaków, lepiej zastosować jest obornik w okresie jesiennym. Na glebach ciężkich i średnich aplikacja obornika zalecana jest w okresie jesiennym.

Natomiast w przypadku gleb bardzo lekkich i lekkich, zwłaszcza usytuowanych na dużych skłonach, jak również na obszarach charakteryzujących się dużą ilością opadów atmosferycznych, zalecane jest stosowanie obornika w okresie wiosennym. Przy jesiennej aplikacji obornika na tego typu glebach doszłoby do znacznych strat azotu w efekcie wymycia go w głąb profilu.

McHale - baner - kwiecień 2024
Syngenta baner Treso
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.