fbpx
Strona głównaNa topieNiewielki spadek cen rzepaku

Niewielki spadek cen rzepaku

Według  Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi w ostatnim tygodniu lipca średnia cena zakupu rzepaku w zakładach tłuszczowych spadła.  

Wynosi ona teraz 1616 zł/t (netto) wobec 1693 zł/t tydzień wcześniej.

Jednak sytuacja i tak jest lepsza niż w zeszłym roku. Rzepak jest  nadal 4,3% droższy niż w 2019 roku, ponieważ jego cena średnia krajowa, wyznaczona na 28 lipca 2019 roku, wyniosła 1549 zł/t. Jak podaje resort rolnictwa w ślad za rzepakiem taniała śruta rzepakowa, ale za to wzrastają ceny makucha i oleju rzepakowego.

Główny Urząd Statystyczny szacuje, że powierzchnia uprawy rzepaku i rzepiku w bieżącym roku zmniejszyła się w porównaniu do roku ubiegłego o około 0,2% i wynosi ponad 0,8 mln ha.  Eksperci GUS zbiory rzepaku i rzepiku wstępnie oceniają  na 2,6 mln t, tj. o około 12% więcej od ubiegłorocznych.

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.