fbpx

Nieuprawione ściernisko to raj dla chwastów i szkodników

W wielu regionach, szczególnie tych, gdzie opady były niewielkie, rolnicy zwlekali z uprawą ścierniska. W przypadku bardzo suchych warunków to zrozumiałe; chwasty bowiem w takich warunkach rosną niechętnie, a uprawa wówczas staje się bardziej kosztowna ze względu na zwiększone zużycie paliwa i elementów roboczych narzędzi uprawowych.

Kiedy jednak w wierzchniej warstwie gleby wilgoci nie brakuje, nie ma co zwlekać z uprawą ścierniska, które niezerwane będzie stwarzało doskonałe warunki do rozwoju chwastów, szkodników i chorób. Nie wolno dopuścić, aby chwasty rozmnożyły się z rozłogów czy też wydały nasiona, pobierając przy tym cenną wilgoć.

Baner Syngenta

Rosnące na ścierniskach chwasty i samosiewy to doskonały rezerwuar dla szkodników i grzybów; mszyce mogą zarażać rośliny wirozami, na liściach doskonałe warunki do rozwoju ma tantniś krzyżowiaczek, zaś w korzeniach może żerować śmietka kapuściana.

Samosiewy to także doskonałe środowisko m.in. dla septoriozy, mączniaka prawdziwego, plamistości siatkowej. Będą je atakowały także rdze.

Najczęściej do uprawy ścierniska wykorzystywane są agregaty ścierniskowe lub brony talerzowe; obydwa narzędzia doskonale spełnią swoją rolę. Jedynie w przypadku występowania perzu warto zrezygnować z brony talerzowej na rzecz agregatu zębowego.

McHale - baner
Danko baner marzec 2024
Webinarium konopie - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.

×KZPRiRB podcasty - baner