fbpx
Strona głównaFirmy i produktyQuestar – nowy fungicyd do ochrony zbóż od Corteva Agriscience

Questar – nowy fungicyd do ochrony zbóż od Corteva Agriscience

Firma Corteva Agriscience wprowadziła na rynek polski nowy środek grzybobójczy Questar, przeznaczony do stosowania zapobiegawczego oraz interwencyjnego w ochronie zbóż ozimych i jarych przed chorobami grzybowymi.

Questar zawiera substancję czynną fenpikoksamid pod handlową nazwą Inatreq active, która należy do nowej, pod kątem mechanizmu działania, grupy pikolinamidy.

W uprawie pszenicy ozimej, pszenicy jarej, pszenicy twardej i orkiszu Questar zarejestrowany jest do zwalczania septoriozy paskowanej liści. Zalecana dawka preparatu w zwalczaniu tej choroby to 1,5–2,0 l/ha. Natomiast w zabiegach przeciwko rdzy żółtej i rdzy brunatnej liści pszenicy zalecana dawka do jednorazowego stosowania wynosi 2,0 l/ha.

W ochronie pszenżyta ozimego Questar zarejestrowany jest przeciwko septoriozie paskowanej liści (zalecana dawka do jednorazowego stosowania to 1,5–2,0 l/ha) oraz rdzy żółtej (zalecana dawka do jednorazowego stosowania to 2,0 l/ha).

Żyto ozime i jare można chronić preparatem Questar przed rynchosporiozą zbóż (zalecana dawka do jednorazowego stosowania: 1,5–2,0 l/ha) oraz rdzą brunatną żyta (zalecana dawka do jednorazowego stosowania: 2,0 l/ha).

W wymienionych uprawach środek Questar należy stosować zapobiegawczo lub z chwilą wystąpienia pierwszych objawów chorób od początku fazy strzelania w źdźbło do końca fazy kwitnienia (BBCH 30–69). Maksymalna dawka dla jednorazowego zastosowania wynosi 2,0 l/ha. Maksymalnie w sezonie wegetacyjnym można wykonać 1 zabieg tym środkiem. Warto pamiętać, że opady deszczu występujące w godzinę po zabiegu nie mają wpływu na działanie środka.

Corteva informuje, że w badaniach AHDB Inatreq active z protiokonazolem uzyskał najwyższą ocenę skuteczności zwalczania septoriozy paskowanej liści – 5/5. Dodatkowo, substancja czynna wykazuje pozytywny wpływ na jakość plonu, wyrównanie oraz MTZ. Jest to środek o formulacji i-Q4, zapewniającej m.in. precyzyjne i równomierne pokrycie roślin opryskiwanych cieczą użytkową, uniemożliwiając infekcje i rozwój patogenów grzybowych.

Questar należy stosować wyłącznie w mieszaninach ze środkami zawierającymi substancje czynne o innych mechanizmach działania oraz w dawkach zapewniających pełną ochronę przed chorobami grzybowymi. Środek oferowany jest w postaci koncentratu do sporządzania emulsji wodnej o działaniu systemicznym. Questar będzie oferowany w paku handlowym z Pabi (protiozkonazol 300 g/l) pod nazwą Queen Pak.

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.