fbpx

Szkodniki i sucha zgnilizna atakują rzepak

Instytut Ochrony Roślin – PIB w Poznaniu informuje, że na roślinach rzepaku ozimego zaobserwowano objawy żerowania pchełki rzepakowej, tantnisia krzyżowiaczka i mszyc oraz na nielicznych roślinach rzepaku ozimego zaobserwowano pierwsze objawy suchej zgnilizny.

Pchełka rzepakowa

Na liściach rzepaku ozimego zaobserwowano objawy żerowania chrząszczy pchełki rzepakowej tj. wygryzione otwory na liściach. Przy dużym nasileniu występowania tego agrofaga liście mogą zostać sitowato podziurawione, w rezultacie dochodzi do zmniejszenia powierzchni asymilacyjnej liści a nawet zamierania młodych roślin. Uszkodzone rośliny w okresie zimy łatwiej przemarzają. Rośliny uszkodzone przez larwy tego agrofaga często mają objawy suchej zgnilizny kapustnych. Szkodnika należy zwalczać w okresie wschodów rzepaku. Progiem szkodliwości dla pchełki rzepakowej są 3 chrząszcze na 1 metrze bieżącym rzędu roślin lub 1-2 larwy na 1 roślinę.

Tantniś Krzyżowiaczek

Na licznych roślinach rzepaku ozimego zaobserwowano larwy tantnisia krzyżowiaczka. Uszkodzenie znacznej powierzchni liści przez tego szkodnika osłabia rośliny, spowalnia ich wzrost i obniża plonowanie. Silne uszkodzenie młodych roślin może prowadzić do ich zamierania. Monitoring występowania tantnisia krzyżowiaczka na plantacjach rzepaku ozimego należy przeprowadzać systematycznie, poczynając od wschodów rzepaku ozimego (BBCH 10)

Mszyce

Na roślinach rzepaku ozimego zaobserwowano występowanie licznych mszyc, zarówno form uskrzydlonych jak i nieuskrzydlonych. Szkodliwość bezpośrednia mszyc polega na wysysaniu soków, co prowadzi do zakłócenia fizjologii rośliny, zmniejszenia powierzchni asymilacyjnej. Z kolei szkodliwość pośrednia mszyc polega na tym, że mogą pełnić funkcję wektora wirusów, w tym wirusa żółtaczki rzepy (TuYV). W przypadku ochrony upraw rzepaku przed mszycami-wektorami, należy wykonać zabieg insektycydowy w momencie ich nalotu na uprawę w okresie rozwoju liści (BBCH 10-19).

Sucha zgnilizna kapustnych

Na nielicznych roślinach rzepaku ozimego zaobserwowano objawy suchej zgnilizny kapustnych tj. jasnobrązowe plamy z czarnymi piknidiami na powierzchni. Monitoring występowania suchej zgnilizny kapustnych należy wykonywać jak najczęściej, minimum raz w tygodniu (jesienią w fazie 2-8 liści (BBCH 12-18)).

Źródło: IOR za: akademiarzepaku.pl

McHale - baner - kwiecień 2024
Syngenta baner Treso
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.