fbpx

Zboża silnie porażone przez mączniaka. Kiedy zadziałać fungicydem?

W plantacjach zbóż króluje mączniak prawdziwy zbóż i traw – infekcje są mocno widoczne. W silnie porażonych zbożach konieczna będzie wczesna ochrona fungicydowa.

Już od jesieni można było obserwować na plantacjach zbóż porażenie mączniakiem prawdziwym zbóż i traw. Aura pogodowa praktycznie nieustająco jest dogodna dla rozwoju Blummeria graminis – grzyba wywołującego chorobę.

Przypomnijmy, że sprawca mączniaka prawdziwego zbóż i traw poraża w szerokim zakresie temperatur i już w 5°C. W efekcie ostatnie ocieplanie, a właściwie „wiosna”, którą obserwowaliśmy tej zimy tylko spotęgowała nasilenie chorób w plantacjach –  zwłaszcza tam, gdzie plantacje zbóż są już mocno rozkrzewione, a tych jest przewaga.

Na roślinach dobrze widoczne są starsze infekcje powodowane przez Blummeria graminis  w postaci ciemnych, szarobrunatnych nalotów (młode infekcja jest jasna i watowa). Plamy pojawiają się na różnych nadziemnych częściach roślin i stopniowo ją opanowują – obserwujemy je najpierw na liściach i pochwach liściowych, później na źdźble i kłosie.

Próg ekonomicznej szkodliwości

Jęczmień – 25–35 proc .roślin z pierwszymi objawami choroby – widoczne są pojedyncze, białe skupienia nalotu grzybni w fazie krzewienia, gdy liczba porażonych źdźbeł wynosi co najmniej 10 proc., objawy chorobowe pojawią się już na górnych liściach, w fazie strzelania w źdźbło i kłoszenia (BBCH 30-51)

Pszenica, pszenżyto, żyto – 50–70 proc. roślin z pierwszymi objawami choroby w fazie krzewienia; przynajmniej 10 proc. źdźbeł wykazuje objawy nowej infekcji w fazie strzelania w źdźbło.

Kiedy pierwsza ochrona fungicydem

Z uwagi na stan zdrowotny zbóż, jeśli zmuszeni będziemy zastosować wczesny zabieg fungicydem to oprócz spektrum zwalczanych chorób, należy zwrócić uwagę na wymagania preparatu (substancji czynnych) względem temperatur. W chłodnych warunkach od 5°C można aplikować morfoliny, imidazole i quinozololiny; od 10°C strobiluryny, triazole od 10-12°C. Przypominam, że suma temperatur dnia i nocy, nieprzekraczająca temperatury minimalnej, musi utrzymywać się do kilku dni po zabiegu, aby ten był w pełni skuteczny. Dlatego aplikacja środków przy temperaturze poniżej 5°C nie powinna być wykonywana.

 

 

 

McHale - baner - kwiecień 2024
Syngenta baner Treso
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.