fbpx
Strona głównaUprawaOchrona roślinZboża silnie porażone przez mączniaka. Kiedy zadziałać fungicydem?

Zboża silnie porażone przez mączniaka. Kiedy zadziałać fungicydem?

W plantacjach zbóż króluje mączniak prawdziwy zbóż i traw – infekcje są mocno widoczne. W silnie porażonych zbożach konieczna będzie wczesna ochrona fungicydowa.

Już od jesieni można było obserwować na plantacjach zbóż porażenie mączniakiem prawdziwym zbóż i traw. Aura pogodowa praktycznie nieustająco jest dogodna dla rozwoju Blummeria graminis – grzyba wywołującego chorobę.

Przypomnijmy, że sprawca mączniaka prawdziwego zbóż i traw poraża w szerokim zakresie temperatur i już w 5°C. W efekcie ostatnie ocieplanie, a właściwie „wiosna”, którą obserwowaliśmy tej zimy tylko spotęgowała nasilenie chorób w plantacjach –  zwłaszcza tam, gdzie plantacje zbóż są już mocno rozkrzewione, a tych jest przewaga.

Na roślinach dobrze widoczne są starsze infekcje powodowane przez Blummeria graminis  w postaci ciemnych, szarobrunatnych nalotów (młode infekcja jest jasna i watowa). Plamy pojawiają się na różnych nadziemnych częściach roślin i stopniowo ją opanowują – obserwujemy je najpierw na liściach i pochwach liściowych, później na źdźble i kłosie.

Próg ekonomicznej szkodliwości

Jęczmień – 25–35 proc .roślin z pierwszymi objawami choroby – widoczne są pojedyncze, białe skupienia nalotu grzybni w fazie krzewienia, gdy liczba porażonych źdźbeł wynosi co najmniej 10 proc., objawy chorobowe pojawią się już na górnych liściach, w fazie strzelania w źdźbło i kłoszenia (BBCH 30-51)

Pszenica, pszenżyto, żyto – 50–70 proc. roślin z pierwszymi objawami choroby w fazie krzewienia; przynajmniej 10 proc. źdźbeł wykazuje objawy nowej infekcji w fazie strzelania w źdźbło.

Kiedy pierwsza ochrona fungicydem

Z uwagi na stan zdrowotny zbóż, jeśli zmuszeni będziemy zastosować wczesny zabieg fungicydem to oprócz spektrum zwalczanych chorób, należy zwrócić uwagę na wymagania preparatu (substancji czynnych) względem temperatur. W chłodnych warunkach od 5°C można aplikować morfoliny, imidazole i quinozololiny; od 10°C strobiluryny, triazole od 10-12°C. Przypominam, że suma temperatur dnia i nocy, nieprzekraczająca temperatury minimalnej, musi utrzymywać się do kilku dni po zabiegu, aby ten był w pełni skuteczny. Dlatego aplikacja środków przy temperaturze poniżej 5°C nie powinna być wykonywana.

 

 

 

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.