fbpx

Nadal można korzystać z dofinansowania do wapnowania gleby

Przypominamy, że w 2020 roku również można skorzystać z ogólnopolskiego programu regeneracji środowiskowej gleb poprzez ich wapnowanie. Dofinansowanie udzielane jest ramach pomocy de minimis na realizację przedsięwzięć skutkujących poprawą jakości środowiska. Nabór wniosków odbywa się w trybie ciągłym przez Wojewódzkie Stacje Chemiczno–Rolnicze.

O dofinansowanie wapnowania gleb mogą ubiegać się posiadacze użytków rolnych o powierzchni nieprzekraczającej 75 ha. Okres kwalifikowalności kosztów to od 01.06.2019 r. do 31.12.2021r.

Aby otrzymać wsparcie, trzeba dokonać badania gleby w zakresie pH wraz z zaleceniami dotyczącymi potrzeb wapnowania. Zachęcamy do wykonania badania gleby obejmującego również (fosfor, potas, magnez), koszt badania jest nieznacznie wyższy, a dzięki temu można uzyskać wiele cennych informacji o glebie. Ponadto pH gleby uprawniające do otrzymania dofinansowanie kosztów zakupu wapna dotyczy gleb, dla których będzie ono niższe lub równe 5,5. Dofinansowanie działań regeneracyjnych dla danej działki ewidencyjnej będzie udzielone nie częściej niż raz na cztery lata.

Dofinansowanie jest realizowane w ramach pomocy de minimis, której limit wynosi 20 tys. euro na trzy lata, dlatego przed złożeniem wniosku należy sprawdzić poziom wykorzystania przysługującej pomocy. Na lata 2020-2022 Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zaplanowały około 80 mln zł na dofinansowanie w ramach programu wapnowania gleby. Ostateczny limit środków będzie zależał m.in. od zapotrzebowania na środki finansowe ze strony rolników.

Kwota dofinansowania:

L.p. Wielkość gospodarstwa Kwota dofinansowania
1. 0 – 25 ha 300 zł/t
2. 25 – 50 ha 200 zł/t
3. 50 -75 ha 100 zł/t
McHale - baner - kwiecień 2024
Syngenta baner Treso
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.