fbpx
Strona głównaUprawaOkopoweMszyce, wektory wirusów, w uprawach nasiennych ziemniaka już są zagrożeniem

Mszyce, wektory wirusów, w uprawach nasiennych ziemniaka już są zagrożeniem

Mimo iż tegoroczna wiosna była zimna, a opóźnienie wegetacji określa się na ok 2-3 tygodnie, zagrożenie ze strony szkodników nie zmalało (mszyce, stonka, szkodniki glebowe). Czekały tylko na odpowiedni moment poprawy warunków termicznych aby wznowić swoją aktywność. W wielu miejscach naszego kraju, faza rozwoju ziemniaka zbliża się lub osiągnęła początek wschodów roślin.

Mszyce, a w szczególności ich postaci uskrzydlone stanowią istotne zagrożenie przy przenoszeniu wirusów roślinnych. Przyjmuje się, że zagrożeniem dla wcześnie wschodzących upraw nasiennych ziemniaka może być ok 20 gatunków mszyc nie związanych żywicielsko z tą rośliną, co stanowi istotne znaczenie w okresie wiosennym wraz z okresem ukazujących się wschodów młodych roślin, a szczególnie w sprzyjających warunkach pogodowych (nagłego wzrostu temperatur).

mszyce odłowione do żółtego naczynia

Wiosenna migracja i wystąpienie mszyc nieziemniaczanych w ostatnich kilku latach nabrała większego znaczenia głównie ze względu na panujące specyficzne warunki pogodowe. Po chłodnym i zimnym przedwiośniu, z reguły następuje u nas nagły dynamiczny wzrost temperatur w maju, a to wiąże się z szybkim występowaniem pokoleń wiosennych. Pojaw „obcych” gatunków mszyc zauważany jest dużo wcześniej niż rozwój mszyc ziemniaczanych. Szczytowy poziom liczebności odławianych osobników dorosłych przypada z reguły z wyprzedzeniem ok. miesiąca. Największe zagrożenie dla młodych roślin ziemniaka na wiosnę stanowią gatunki mszyc nieziemniaczanych, w tym wczesno wiosenne: mszyca burakowa, mszyca wierzbowo-marchwiowa, mszyca jabłoniowa, mszyca pozeczkowa-poziewnikowa, porzeczkowo-czyściecowa, mszyca zbożowa i wiele innych gatunków.

Uskrzydlona mszyca brzoskwiniowa M.persicae

Warunki pogodowe w ostatnich sezonach wegetacyjnych bardzo się zmieniały. Postępujące zmiany klimatu i układu anomalii pogodowych były utrudnieniem nie tylko w produkcji globalnej (towarowej) ale w szczególności uprawach nasiennych (narażonych na wiele współdziałających czynników środowiska).

Szczególną uwagę w produkcji nasiennej należy tu zwrócić na możliwość przenoszenia głównych wirusów ziemniaka (PVY, PLRV, PVS, PVM, PVA) przez mszyce.

Najbardziej aktywne są naloty mszyc na bardzo młode wschodzące roślinki ziemniaka (szczególnie odmian podatnych na wirus PVY)

Znaczenie w transmisji wirusów mają tu także oprócz samych owadów – inne warunki dla okolicznych upraw (w tym: inne porażone wirusami plantacje towarowe [tzw. źródła wirusów], rośliny żywicielskie, żywiciele zimowi, zachwaszczenie) oraz błędy poczynione w ochronie roślin.

Najbardziej aktywne są naloty mszyc na bardzo młode wschodzące roślinki ziemniaka (szczególnie odmian podatnych na wirus PVY) , Ze względu na liczne młode roślinki na plantacji, cienką skórkę liści i podatność związaną z młodym wiekiem roślin – zagrożenie to wrasta diametralnie. W tym okresie właśnie jakim się znajdujemy, należy zwrócić baczną uwagę na ochronę – młodych roślin.

Tekst i zdjęcia:  dr inż. Tomasz Erlichowski

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.