fbpx
Strona głównaUprawaOkopoweChoroby przechowalnicze ziemniaków

Choroby przechowalnicze ziemniaków

Ziemniaki uprawiane są na wiele kierunków wykorzystania (świeży jadalny, na frytki, chipsy, przetwórstwo rolno-spożywcze, na płatki oraz do przerobu na skrobię). To szerokie wykorzystanie ziemniaków jak również popyt na nie przez cały rok oraz wysokie wymagania jakie stawiają odbiorcy i konsumenci ziemniaka sprawia, że przechowywanie jest równie ważnym elementem technologii uprawy ziemniaków.

W zależności od kierunku uprawy oraz użytkowania ziemniaki mogą być przechowywane nawet do 10 miesięcy. Zadaniem przechowywania jest więc zapewnienie takich warunków aby bulwy zachowały  odpowiednie cechy jakościowe dla wszystkich kierunków użytkowania i ograniczenie strat zarówno pochodzenia naturalnego (oddychanie, odparowywanie wody, czyli transpiracja, kiełkowanie) jak i wywołanych przez czynniki chorobotwórcze (grzyby, organizmy grzybopodobne oraz bakterie).

Fot. 2 Wodna zgnilizna przyranowa, fot. J. Osowski

Straty spowodowane czynnikami pochodzenia naturalnego chociaż są ilościowo wysokie (około 80 proc.), są także łatwe do ograniczenia poprzez zapewnienie przechowywanym bulwom właściwych warunków przechowywania, utrzymywanie właściwej wilgotności powietrza i wietrzenie przechowalni. Największe straty, najbardziej dotkliwe finansowo wywołują choroby przechowalnicze (zaraza ziemniaka, sucha zgnilizna, mokra zgnilizna, zgnilizny mieszane, wodna zgnilizna przyranowa oraz choroby skórki) – tab. 1.

Tabela 2. Warunki termiczno-wilgotnościowe wymagane w kolejnych etapach
przechowywania dla poszczególnych rodzajów użytkowania ziemniaków
(wg Czerko 2016)

Zachodzące w przechowywanych bulwach procesy fizjologiczno-biochemiczne powodują nie tylko zmiany ilościowe, ale także jakościowe. Utrzymanie właściwej dla danego kierunku użytkowania jakości i parametrów wymaga odpowiedniego postępowania z bulwami w trakcie ich zbioru, przygotowywania do przechowywania oraz przechowywania.

Fot. 3 Antraknoza ziemniaka objawy na skórce i zarodniki przetrwalnikowe sklerocja, fot. J. Osowski

Opracowane w IHAR-PIB zalecenia pozwalają na zachowanie odpowiednich parametrów bulw w trakcie długotrwałego przechowywania (tab. 2).

Tabela 1 Najważniejsze choroby bulw rozwijające się w trakcie przechowywania, objawy i sposoby zapobiegania (oprac. własne)

dr inż. Jerzy Osowski, Instytut Hodowli i Aklimatyzacji Roślin – PIB, Radzików

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.