fbpx
Strona głównaPrawo i finanseNajnowsze informacjeMinister Kowalczyk podsumowuje rok 2022: Nie pozostawiliśmy rolników samym sobie

Minister Kowalczyk podsumowuje rok 2022: Nie pozostawiliśmy rolników samym sobie

Dzisiaj w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi odbyła się konferencja podsumowująca 2022 rok w rolnictwie. Podczas wydarzenia minister Kowalczyk przede wszystkim przypomniał o działaniach rządu i Ministerstwa wobec trudnej sytuacji w rolnictwie. Następnie wspomniał o najważniejszych sprawach, które zostaną podjęte na początku 2023 roku.

Na samym początku konferencji minister Kowalczyk podkreślił, jak trudnym rokiem był rok 2022.

– Myślę, że rok który był takim, którego nie pamiętają wszyscy, dlatego że ledwie zakończyła się pandemia Covid-19, to od 24 lutego jest to rok, kiedy trwa brutalna agresja Rosji na Ukrainę, co determinuje w ogromnej części działania dotyczące bezpieczeństwa żywnościowego, dotyczące wielu ministerstw, ale Ministerstwa Rolnictwa w szczególności. Być może tylko Ministerstwo Obrony Narodowej w większym stopniu jest uzależnione od tej sytuacji – mówił Kowalczyk.

– Jakie problemy napotkaliśmy i jak Ministerstwo Rolnictwa, jak polski rząd reagował na te problemy? Bo to jest niezwykle istotne, ważne, że nie pozostawiliśmy rolników samym sobie – dodał.

Szef resortu rolnictwa podsumował następnie działania Ministerstwa i rządu, wśród których wymienił m.in. program dopłat do nawozów, w ramach którego do rolników trafiło łącznie ponad 2,6 mld złotych (do 500 zł/ha). Następnie wymienił walkę z ASF i spadek liczby ognisk choroby ze 124 w 2021 roku do 14 w 2022. Ponadto wprowadzono dopłaty do prosiąt (do 100 zł za sztukę). Minister dodał, że w planach jest kolejne wsparcie w ramach ryczałtowej dopłaty do stada w wysokości od 2400 zł do 70 tys. zł w zależności od liczby sztuk w gospodarstwie, stwierdzając jednocześnie, że właśnie na pomoc gospodarstwom utrzymującym trzodę poniesiono największe wysiłki.

Następnie Minister mówił o dopłatach bezpośrednich, m.in. o tym, że rozpoczęcie zaliczek na płatności bezpośrednie nastąpiło w najwcześniejszym możliwym terminie a także o zwiększeniu dopłat do ubezpieczeń upraw i zwierząt, która wyniosła w 2022 roku 760 mln zł a także o dopłatach do wapnowania gleb.

Następna kwestia to zmiany w emeryturach rolniczych; otrzymywanie emerytury bez konieczności zdawania gospodarstwa oraz wyrównanie emerytur rolniczych do najniższej ZUS-owskiej po minimum 25 latach opłacania składek (projekt przyjęty przez Radę Ministrów 21 grudnia).

Wicepremier mówił także o Krajowej Grupie Spożywczej w kontekście stabilizacji cen produktów rolnych oraz dystrybucji nawozów, przy czym podkreślił, że sieć dystrybucyjna jest dopiero na początku swojego rozwoju. Następnie mówił m.in. o budżecie w ramach Krajowego Planu Strategicznego dla WPR.

Minister Kowalczyk podkreślił, że rok 2022 kończymy z pełnym bezpieczeństwem żywnościowym, jednak zwrócił uwagę m.in. na rosnące ceny energii i związane z tym ceny nawozów, które będą wyzwaniem w nadchodzącym roku. Wśród spraw, które będą załatwiane na początku 2023 roku minister wymienił m.in. zgłoszenie na najbliższej Radzie Unii Europejskiej problemu transportu ukraińskiego zboża przez Polskę, uruchomienie naborów dotyczących programów z WPR 2014-2020.

1 KOMENTARZ

  1. Same sukcesy , nigdy tak dobrze jeszcze nie było jak za PIS , 3600 tona nawozu 1250 tona pszenicy , oby czasy Tuska nigdy nie wróciły jak tona RSM KOSZTOWAŁA 800 ZŁ a tona pszenicy 1000 . PIS na trzecią kadencię .brawo rolnicy

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.