Ciepła aura i wilgotne warunki przez dużą część doby sprzyjają rozwojowi chorób grzybowych, w tym mączniaka prawdziwego zbóż i traw oraz plamistości siatkowej w jęczmieniu ozimym.
Ponadto w wielu regionach obserwowana jest presja rynchosporiozy. Wspomniane choroby przy korzystnych dla nich warunkach mogą spowodować przekroczenie progów szkodliwości, co będzie oznaczało konieczność przeprowadzenia zabiegu ochronnego.
Warto także pamiętać o zwalczaniu mszyc przenoszących BYDV, czyli żółtą karłowatość jęczmienia. Efekty jego szkodliwej działalności niestety nie są widoczne; dostrzec je można dopiero na wiosnę.
W przypadku mączniaka prawdziwego zbóż i traw próg szkodliwości stanowi 25-35 proc. roślin, których dotknęły pierwsze objawy porażenia. W przypadku pszenicy próg ten jest o wiele wyższy i wynosi od 50 do 70 proc.
Dla plamistości siatkowej jęczmienia próg szkodliwości wynosi 15-20 proc. porażonych liści, zaś próg szkodliwości rdzy żółtej dla pszenicy to 30 proc. liści z objawami porażenia.