fbpx
Strona głównaUprawaOchrona roślinMączniak prawdziwy i plamistość siatkowa atakują jęczmień ozimy. Jakie są progi szkodliwości?

Mączniak prawdziwy i plamistość siatkowa atakują jęczmień ozimy. Jakie są progi szkodliwości?

Ciepła aura i wilgotne warunki przez dużą część doby sprzyjają rozwojowi chorób grzybowych, w tym mączniaka prawdziwego zbóż i traw oraz plamistości siatkowej w jęczmieniu ozimym.

Ponadto w wielu regionach obserwowana jest presja rynchosporiozy. Wspomniane choroby przy korzystnych dla nich warunkach mogą spowodować przekroczenie progów szkodliwości, co będzie oznaczało konieczność przeprowadzenia zabiegu ochronnego.

Warto także pamiętać o zwalczaniu mszyc przenoszących BYDV, czyli żółtą karłowatość jęczmienia. Efekty jego szkodliwej działalności niestety nie są widoczne; dostrzec je można dopiero na wiosnę.

W przypadku mączniaka prawdziwego zbóż i traw próg szkodliwości stanowi 25-35 proc. roślin, których dotknęły pierwsze objawy porażenia. W przypadku pszenicy próg ten jest o wiele wyższy i wynosi od 50 do 70 proc.

Dla plamistości siatkowej jęczmienia próg szkodliwości wynosi 15-20 proc. porażonych liści, zaś próg szkodliwości rdzy żółtej dla pszenicy to 30 proc. liści z objawami porażenia.

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.
[newsletter_signup_form id=4]