Mączniak prawdziwy i plamistość siatkowa atakują jęczmień ozimy. Jakie są progi szkodliwości?

Jęczmień ozimy porażony mączniakiem

Ciepła aura i wilgotne warunki przez dużą część doby sprzyjają rozwojowi chorób grzybowych, w tym mączniaka prawdziwego zbóż i traw oraz plamistości siatkowej w jęczmieniu ozimym.

Ponadto w wielu regionach obserwowana jest presja rynchosporiozy. Wspomniane choroby przy korzystnych dla nich warunkach mogą spowodować przekroczenie progów szkodliwości, co będzie oznaczało konieczność przeprowadzenia zabiegu ochronnego.

Warto także pamiętać o zwalczaniu mszyc przenoszących BYDV, czyli żółtą karłowatość jęczmienia. Efekty jego szkodliwej działalności niestety nie są widoczne; dostrzec je można dopiero na wiosnę.

W przypadku mączniaka prawdziwego zbóż i traw próg szkodliwości stanowi 25-35 proc. roślin, których dotknęły pierwsze objawy porażenia. W przypadku pszenicy próg ten jest o wiele wyższy i wynosi od 50 do 70 proc.

Dla plamistości siatkowej jęczmienia próg szkodliwości wynosi 15-20 proc. porażonych liści, zaś próg szkodliwości rdzy żółtej dla pszenicy to 30 proc. liści z objawami porażenia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności