fbpx

Jest preparat na mszyce w jęczmieniu do jesiennej ochrony

W tym sezonie nie mieliśmy żadnego zarejestrowanego preparatu na mszyce w jęczmieniu, które potrafią czynić bardzo duże straty w zasiewach zbóż. Jest preparat na mszyce w jęczmieniu do jesiennej ochrony z czasową derogacją.

Karate Zeon 050 CS otrzymał czasowe zezwolenie na stosowanie jesienią w jęczmieniu ozimym przeciwko mszycom jako wektorom wirusa żółtej karłowatości jęczmienia (BYDVs).

Samasz loteria - baner

Jęczmień, który siany jest wcześniej szczególnie mocno narażony jest na tak mszyc. Obecne na rynku środki posiadają rejestrację jedynie w pszenicy ozimej. Rolnicy pozostali więc bez możliwości ochrony swoich zasiewów przed szkodnikiem. Polski Związek Producentów Roślin Zbożowych złożył wniosek do Ministerstwa o czasowe zezwolenie stosowania ochrony w jęczmieniu. Takie otrzymał preparat Karate Zeon 050 CS. Insektycyd można stosować jesienią w jęczmieniu od fazy szpilkowania do końca krzewienia (BBCH 10-29), w zalecanej dawce 0,075 – 0,1 l/ha. Preparat zmniejszy także populację np. skoczków.

W tym sezonie nie mieliśmy żadnego zarejestrowanego preparatu na mszyce w jęczmieniu, które potrafią czynić bardzo duże straty w zasiewach zbóż. Mszyce wysysają soki i osłabiają rośliny, uszkodzone miejsca są łatwiej infekowane przez patogeny, mogą roznosić wirusy. Infekcja wirusowa przyczynia się do żółknięcia liści, skarłowacenia roślin oraz nasilenia krzewienia. Przy silnym porażeniu wirusem BYDV nie ma szansy na uratowanie takiej plantacji i konieczna jest jej likwidacja.

SDF baner ciągnik
Amistrar Syngenta baner
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.