fbpx

KRIR wnioskuje o zmiany, Ministerstwo odpowiada – nie otrzymaliśmy żadnych uwag

 Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Roberta Telusa o wydłużenie terminów sporządzania planów nawozowych w ramach ekoschematu “Rolnictwo węglowe”. Ministerstwo odpowiada, że planowane zmiany w rozporządzeniu są zgodne z postulatami KRIR. 

Rolnicy są zobowiązani do posiadania planu nawozowego opracowanego w terminie 25 dni od dnia, w którym upływa termin składania wniosków o przyznanie płatności lub do dnia 30 września roku, w którym został złożony wniosek o przyznanie płatności, w przypadku upraw ozimych wysiewanych w roku składania wniosku. 

W piśmie skierowanym do Ministra Rolnictwa Zarząd KRIR wyjaśnia, że rolnicy napotykają na znaczne trudności związane z opóźnieniami w analizie próbek glebowych, co uniemożliwia złożenie oświadczenia o posiadaniu planów zgodnie z wyznaczonym terminem. W związku z tym KRIR zaapelował do Ministra Rolnictwa o wydłużenie terminu sporządzania planu nawozowego dla rolników uczestniczących w praktyce “Opracowanie i przestrzeganie planu nawożenia” do 15 października.  

Ministerstwo Rolnictwa odpowiadając Radzie stwierdza, że na stronie Rządowego Centrum Legislacji zamieszczony jest projekt rozporządzenia w przedmiotowej sprawie, który zawiera zmiany korzystne dla rolników. Jakie zmiany proponuje Ministerstwo? W opublikowanym dziś na stronie KRIR piśmie MRiRW czytamy: “Obecnie procedowana jest zmiana przepisów rozporządzenia ws. ekoschematów (…) proponuje się wprowadzenie przepisów epizodycznych na rok 2023, które mają na celu ułatwienie dostępu do ekoschematu “Rolnictwo węglowe i zarządzanie składnikami odżywczymi” w ramach praktyki “Opracowanie i przestrzeganie planu nawożenia” w pierwszym roku wdrażania.  

Proponowana zmiana polega na wydłużeniu terminu, do którego powinien być opracowany przez rolnika plan nawozowy – z terminu 25 dni od dnia, w którym upływa termin składania wniosków o przyznanie płatności, na 30 września 2023 roku. Jednocześnie (…) proponuje się zmianę polegającą na złagodzeniu kar nakładanych na rolnika w przypadku, gdy plan nawozowy nie obejmuje całości powierzchni gruntów ornych i trwałych użytków zielonych będących w posiadaniu rolnika. w zakresie wydłużenia terminu na opracowanie planu nawozowego”. 

MRiRW zwraca też uwagę, że laboratorium, w którym wykonywana jest analiza gleby nie musi posiadać akredytacji Polskiego Centrum Akredytacji, w związku z czym analizy gleby można wykonywać w laboratoriach okręgowej stacji chemiczno-rolniczej lub innych laboratoriach, np. Ośrodków Doradztwa Rolniczego, które nie posiadają akredytacji Polskiego Centrum Akredytacji, ale są wyposażone i przygotowane do wykonywania analiz gleby na poziomie gwarantującym wiarygodność uzyskanych wyników w odniesieniu do wymagań praktyki. 

“W związku z brakiem uwag KRIR do przedmiotowego projektu w powyższym zakresie należy uznać, że proponowane zmiany wychodzą naprzeciw zgłaszanym wnioskom i uwagom w zakresie wydłużenia terminu na opracowanie planu nawozowego” – czytamy w piśmie MRiRW skierowanym do KRIR.  

Oczywiście warto zaznaczyć, że Krajowa Rada Izb Rolniczych skierowała swój wniosek do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi 18 lipca 2023 r., a pismo kierujące projekt rozporządzenia do konsultacji nosi datę 28 lipca. Można więc założyć, że KRIR odniosła sukces zwracając uwagę Ministerstwu na realny problem. 

Syngenta baner Treso
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.