fbpx

Stawki za dobrostan zwierząt będą wyższe niż w ubiegłym roku

Ministerstwo Rolnictwa opracowuje projekt rozporządzenia w sprawie stawek płatności za dobrostan zwierząt. Stawki będą wyższe niż w zeszłym roku, co wynika z korzystnego kursu euro wobec złotego.

W Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi opracowany został projekt rozporządzenia w sprawie stawek w ekoschemacie “Dobrostan zwierząt” za kampanię 2023 roku. Będą one wyższe niż w ubiegłym roku, ze względu na kurs euro: opublikowany 29 września 2023 r. przez EBC kurs to 4,6283 zł za 1 euro.

Stawki za dobrostan mają wynosić:

świnie i bydło – 104 zł za punkt;

owce – 160,68 zł;

kury nioski – 14,72 zł;

kurczęta brojlery – 0,21 zł;

indyki z przeznaczeniem do produkcji mięsa – 3,12 zł;

konie w pomieszczeniach lub w budynkach – 449,98 zł;

konie w systemie otwartym – 203,72 zł;

kozy – 155,18 zł.

Obowiązywać ma degresywność płatności: hodowca posiadający 100 DJP otrzyma 100% płatności, od 100 do 150 DJP 75% płatności, a powyżej 150 DJP nie otrzyma nic.

Degresywność nie obowiązuje rolników ekologicznych: “W ramach kampanii 2023 r. degresywność płatności dobrostanowej nie dotyczy płatności do zwierząt utrzymywanych w systemie rolnictwa ekologicznego, jeżeli rolnik ubiega się o te płatności na uproszczonych zasadach” – informuje MRiRW.

Projekt został przekazany do konsultacji społecznych, wypłaty rozpoczną się natychmiast po opublikowaniu rozporządzenia w Dzienniku Ustaw.

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.