fbpx

KPIR: Do dzierżawy działek z zasobów Skarbu Państwa powinni być uprawnieni tylko rolnicy indywidualni

Rolnicy z województwa kujawsko – pomorskiego domagają się zmiany przepisów dotyczących osób uprawnionych do udziału w przetargowych ofertowych i nieograniczonych organizowanych przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa. Według nich grunty rolne rozdysponowywane z zasobów Skarbu Państwa powinny być poddzierżawiane rolnikom indywidualnym.

Zdaniem Izby podmioty które ponad 50 proc. swoich dochodów uzyskują z działalności pozarolniczej powinny być wykluczone z możliwości udziału w przetargach organizowanych przez KOWR.

Rolnicy indywidualni powinni mieć również możliwość udziału na dzierżawę gruntów z zasobów Skarbu Państwa jeśli posiadają grunty na terenie gminy, na której znajduje się działka przeznaczona do dzierżawy pomimo położenia siedziby gospodarstwa na terenie innej gminy. Obecne przepisy bardzo ograniczają możliwość rozwoju dla gospodarstw na terenie obszarów o niskiej podaży gruntów rolnych.

W okresie pandemii w latach 2020-2021 banki nie udzielały kredytów preferencyjnych na zakup gruntów rolnych ze względu na bardzo niską stawkę WBOR oraz ze względu na brak dostępnego limitu w ramach środków de minimis. Gospodarstwa rolne, które w tym okresie podjęły ryzyko i zakupiły grunty rolne korzystając z dostępnych komercyjnych kredytów inwestycyjnych znajdują się obecnie w bardzo trudnej sytuacji finansowej ze względu na bardzo wysokie stopy procentowe, które dynamicznie rosną, co w połączeniu z wysokimi marżami banków stanowi dotkliwe obciążenie dla budżetów gospodarstw. Tym samym wnioskujemy o utworzenie nowej linii kredytów preferencyjnych umożliwiającej przekształcenie lub spłatę obecnego kredytu komercyjnego. Utworzenie takiej linii kredytów pozwoli gospodarstwom rolnym utrzymać płynność finansową – informuje Kujawsko – Pomorska Izba Rolnicza.

Według KPIR profiskalne podejście Urzędu Skarbowego dotyczące zwolnienia z podatku PCC od zakupu gruntów rolnych uniemożliwia swobodne gospodarowanie majątkiem przez rolników. Obecnie gospodarstwo rojne które zakupiło grunty rolne, na które otrzymało zwolnienie z podatku PCC w przypadku sprzedaży w ciągu 5 łat jakiejkolwiek innej działki wchodzącej w skład gospodarstwa przed uzyskaniem zwolnienia z podatku PCC musi liczyć się z koniecznością zwrotu uzyskanej ulgi. W ocenie samorządu rolniczego prowadzi to do absurdalnej sytuacji gdzie właściciel nieruchomości nie chcąc utracić uzyskanej pomocy nie może swobodnie sprzedać żadnej części swojego majątku.

– Jest to absurdalna sytuacja szczególnie w tak trudnych czasach. Często rolnicy są w posiadaniu działek o małej przydatności rolniczej łub bardzo oddalonych od swojego gospodarstwa, które chętnie by odsprzedali dla poratowania budżetu gospodarstwa. Przy aktualnej interpretacji przepisów o zwolnieniu z podatku PCC sprzedaż takiej działki niestety wiąże się z obowiązkiem zwrotu ulgi podatkowej. Wnioskujemy zatem o zmianę tej interpretacji przepisów – mówi Krzysztof Burczyński, przewodniczący Rady Powiatowej KPIR w Świeciu.

McHale - baner - kwiecień 2024
Axial Syngenta baner
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.