fbpx
Strona głównaCenyRynek zbóz i oleistychKowalczyk o rynku zbóż: z wyjątkiem lokalnych zawirowań ceny w Polsce są...

Kowalczyk o rynku zbóż: z wyjątkiem lokalnych zawirowań ceny w Polsce są odnośnikiem do cen światowych

Dzisiaj odbyła się debata z udziałem ministra rolnictwa Henryka Kowalczyka na temat aktualnej sytuacji w polskim rolnictwie w świetle rosyjskiej agresji na Ukrainę. Bez niespodzianek dyskusję zaczęto od importu ukraińskiego zboża. 

– W porównaniu do poprzednich lat import z Ukrainy jest wielokrotnie wyższy. Wynika to głównie z tego, że wojna spowodowała zatrzymanie szlaków eksportowych zbóż z Ukrainy przez Morze Czarne. Na szczęście jest to trochę udrożnione, bo gdyby nie było, to byśmy mieli kłopoty pewnie jeszcze większe – rozpoczął swoje wystąpienie Kowalczyk zapytany o import zboża z Ukrainy, przypominając również, że jako kraj członkowski Unii Europejskiej realizujemy jej deklaracje.

– Ze statystyk, które mamy, do Polski przywieziono ok. 2,5 mln ton zbóż, z Polski za to wyeksportowano prawie 8 mln ton, co nie oznacza oczywiście, że wszystko ukraińskie zboże wyjechało, bo Polska jest eksporterem zbóż nawet bez Ukrainy. […] Na pewno część jest przemieszczana tranzytem, a na pewno część zostaje. Niestety zaopatrzyły się również w to tańsze zboże ukraińskie i nasze firmy paszowe i z tego powodu są zadowoleni, mają niższe koszty.

Kowalczyk odniósł się również do kwestii jakości zbóż trafiających do Polski z zagranicy informując, że przeprowadzane są inspekcje. Zapewnił też, że obecnie nie ma już na granicy kategorii zboża “technicznego”. Stwierdził także, że ukraińskie zboże może mieć wpływ na rynek polski “lokalnie” i przypomniał o niskich stawkach na rynkach światowych.

– Ceny zbóż w Polsce zależą bardzo mocno od cen na rynkach światowych. […] Giełda Matif jest wyznacznikiem dla Europy, dla Polski również i powinniśmy patrzeć, jakie są różnice pomiędzy cenami giełdy a cenami w Polsce. Okazuje się, że te różnice są cały czas stabilne, w tych różnicach zawarte są koszty transportu, dowiezienia do portu czy jakiekolwiek inne. A więc tak naprawdę to jak byśmy się mocno przyjrzeli, to z wyjątkiem lokalnych, krótkotrwałych zawirowań generalnie nasze ceny w Polsce są odnośnikiem do cen światowych – mówił Kowalczyk.

Minister dodał, że Ukrainie trzeba pomagać, jednak trzeba dbać o jakość wwożonego zboża i o polski eksport, aby zboża nie zalegały w kraju.

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.