fbpx

Kiedy szczepionki przeciw ptasiej grypie?

Rada Unii Europejskiej w uzgodnieniu z ministrami rolnictwa krajów członkowskich podjęła decyzje o podjęciu badań  zmierzających do opracowania szczepień przeciwko grypie ptaków jako uzupełniającego narzędzia w profilaktyce zapobiegania i zwalczania wirusa grypy ptaków w stadach drobiu.

Jak uzasadniają zwolennicy szczepień opracowanie takiej szczepionki pozwoliłoby ograniczać straty w pogłowiu  ptaków i w konsekwencji straty finansowe ponoszone przez sektor drobiarski. Ponadto masowe uboje są coraz mniej akceptowane przez opinię publiczną

– W analizie możliwych szans i zagrożeń wprowadzenia takich rozwiązań na terenie państw unijnych uwzględniono także argument głoszony przez przeciwników praktyki szczepienia. Chodzi o ryzyko handlowe, czyli wysokie prawdopodobieństwo wprowadzania przez importerów zakazów eksportu drobiu z państwa stosującego szczepionki z powodu braku możliwości odróżnienia ptaków zarażonych od zaszczepionych. Istotne jest, aby prowadzone były badania potencjału szczepionki, którą można by zdefiniować, jako odmienną od dzikiego wirusa infekującego drób, co z pewnością mogłoby ograniczyć restrykcje handlowe – informuje Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz.

Dowiedzieliśmy się, że szczepienia są już testowane we Francji w stadach kaczek, a we Włoszech i w Holandii testuje się szczepienia na kurach nioskach i indykach.

Nic w tym dziwnego, kraje te w ostatnim czasie poniosły olbrzymie straty wyniku epidemii ptasiej grypy. Jak podaje KIPDiP we Francji – od grudnia 2021 roku zlikwidowano 16 mln sztuk drobiu  ,a we Włoszech – straty w pogłowiu wyniosły od stycznia 18 mln sztuk drobiu.

W tym sezonie ptasia grypę wykryto 36 państwach europejskich. Wirus HPAI spowodował też ogromne straty na fermach drobiu w USA.

McHale - baner - kwiecień 2024
Axial Syngenta baner
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.