fbpx

KRIR domaga się pokrycia przez budżet państwa kosztów ptasiej grypy 

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o wprowadzenie zmian w rozporządzeniu dotyczącym nadzwyczajnych środków wspierania rynku w sektorze jaj i mięsa drobiowego. Chodzi o lata 2019-2022 i straty wywołane ptasią grypą. 

KRIR na wniosek Warmińsko-Mazurskiej Izby Rolniczej zwróciła się do ministra rolnictwa Roberta Telusa o wprowadzenie zmian w pomocy pt. „Nadzwyczajne środki wspierania rynku w sektorze jaj i mięsa drobiowego za straty poniesione w latach 2019-2021″, której zasady są określone Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 2 czerwca 2023 r. w sprawie realizacji przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa zadań związanych z ustanowieniem nadzwyczajnych środków wspierania rynku w sektorach jaj i mięsa drobiowego w Polsce. 

Chodzi o to, że w ramach tej pomocy hodowcy drobiu prowadzący działalność na obszarach objętych ograniczeniami wprowadzonymi w związku z wystąpieniem ptasiej grypy, mogą otrzymać rekompensaty za straty poniesione w wyniku zastosowania środków weterynaryjnych. Wsparcie można otrzymać z tytułu strat w produkcji jaj wylęgowych, jaj spożywczych, niepodejmowania produkcji, wydłużonego okresu tuczu oraz – co najważniejsze w tym wniosku – strat z tytułu sprzedaży zwierząt po obniżonej cenie. 

Zasada rekompensaty za sprzedaż po obniżonej cenie jest następująca: 

„Za sprzedaż zwierzęcia po obniżonej cenie (…) uznaje się sprzedaż tego zwierzęcia w okresie stosowania środków w zakresie zdrowia zwierząt po cenie netto niższej o co najmniej 20% niż średnia cena netto skupu tych zwierząt w zakładach drobiarskich, notowana w skali kraju, w tygodniu, w którym te zwierzęta zostały sprzedane, i opublikowana w biuletynie informacyjnym”. 

Zdaniem Krajowej Rady Izb Rolniczych należy to zmienić, ponieważ “hodowcy drobiu są zdania, że jeżeli grypa ptaków „wybuchła” to cena sprzedaży spadła na terenie całego kraju, ponieważ m.in. wstrzymany został eksport. Należy zauważyć, że w tej sytuacji nie było hodowcy, który sprzedawał drób powyżej kosztów wyprodukowania, a niska cena sprzedaży sama w sobie nie stanowiła pokrycia kosztów produkcji”. Zdaniem KRIR w efekcie nie ma możliwości skorzystać ze wsparcia z tytułu sprzedaży zwierząt po obniżonej cenie.

McHale - baner - kwiecień 2024
Axial Syngenta baner
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.