fbpx
Strona głównaTechnikaAktualnościJoskin Terraflex XXL - nowy aplikator z nowym, opatentowanym systemem pantograf

Joskin Terraflex XXL – nowy aplikator z nowym, opatentowanym systemem pantograf

Od czasu pierwszej prezentacji aplikatorów Terraflex XXL marki JOSKIN, w 2017 roku na targach SIMA w Paryżu, wiele się zmieniło. Wtedy seria XXL różniła się od innych, wcześniej znanych aplikatorów, nie tylko szerokością roboczą w formacie XXL, ale także odległością między rzędami zębów.

Do tej pory aplikatory doglebowe były sprzedawane z rozstawem rzędów wynoszącym 40 cm, ale w wariancie XXL, jako jednym z pierwszych, odstęp między rzędami wynosił 37,5 cm, czyli połowę międzyrzędzia przy wysiewie kukurydzy. Rolnik stosujący najnowsze technologie, chcąc zmniejszyć nakłady na środki produkcji, mógł tą samą maszyną nawozić dokładnie w liniach siewu. Zamykając dopływ gnojowicy do co drugiego rzędu zębów, aplikował ją w odstępach 75 cm. W połączeniu z systemem pozycjonowania GPS, siewnik mógł przejechać po liniach aplikacji, tak by do maksimum wykorzystać azot, konieczny do wzrostu rośliny i by uniknąć nawożenia tam, gdzie nie jest to konieczne.

Aplikator w pozycji transportowej, fot. Joskin

Dziś JOSKIN wprowadza na rynek nowy Terraflex2 XXL, którego szerokość robocza wynosi 8,62 m, a rozstaw rzędów 37,5 cm. Jest to prawdopodobnie jeden z największych modeli aplikatorów na rynku, który jednak może być używany z konwencjonalnymi wozami asenizacyjnymi.  Szczególną nowością w tej maszynie jest specjalny mechanizm składania końcowych części osprzętu o długości 61 cm.  Zbudowane są one na zasadzie pantografu, czyli składanego równoległoboku i po przełączeniu w tryb transportowy odchylają się do przodu. Szczególną zaletą jest tu nie tylko zmniejszona wysokość konstrukcji (do ok. 3,42 m), w porównaniu z konwencjonalnym składaniem, ale także zwarta forma złożonego aplikatora oraz przesunięty w dół i do przodu środek ciężkości (w pozycji transportowej).

Działanie systemu pantograf, fot. Joskin

Terraflex2 XXL 8625/23SHK/2 wyróżnia się ponadto czterema kołami kopiującymi typu 200/60-14,5 (Ø 605 x 210 mm) zapewniającymi optymalną głębokość roboczą oraz rozdzielaczem Scalper (model poziomy), opatentowanym przez firmę Joskin, który został wypróbowany i przetestowany tysiące razy na całym świecie. Ma on wyjątkową technikę cięcia, która polega na rzeczywistym przecinaniu, w przeciwieństwie do innych rodzajów rozdzielaczy dostępnych na rynku, których „cięcie i rozdzielanie” polega raczej na zgniataniu.

Technika cięcia, fot. Joskin

Skalper, podobnie jak większość komponentów aplikatorów Terraflex, jest ocynkowany ogniowo w celu zapewnienia optymalnej ochrony przed rdzą i standardowo jest dostarczany z przeciwnożem ze stali Hardox 450 (standardowy przepływ 25 – 50 m³/ha). Dysze rozprowadzające Ø 50 mm umożliwiają wprowadzanie gnojowicy bezpośrednio do bruzdy zrobionej przez lemiesz o szerokości 6,5 cm i tym samym gwarantują idealne warunki nawożenia.

Terraflex jest składany hydraulicznie z kabiny ciągnika. Ruchome części zewnętrzne są połączone w taki sposób, że do sterowania wszystkimi ruchami podczas składania aplikatora wystarcza tylko jeden zawór (sekwencja hydrauliczna). Aplikator można połączyć z wozem asenizacyjnym, maszyną samobieżną lub bezpośrednio z ciągnikiem, za pomocą układu 3- lub 4-punktowego.

Źródło: Joskin

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.