fbpx
Strona głównaPrawo i finanseUbezpieczenia i przepisyJazda z hederem na drogach publicznych: przepisy przepisami, a życie życiem. Rolnicy...

Jazda z hederem na drogach publicznych: przepisy przepisami, a życie życiem. Rolnicy przeciwko nowemu taryfikatorowi

Ostatni artykuł odnośnie zaostrzenia kar za jazdę z zamontowanym hederem po drodze publicznej wywołał lawinę komentarzy. Niestety nie są to komentarze przychylne i nie zostawiają na ustawodawcy suchej nitki.

Rolnicy nie bez zasady podnoszą argument, że przy takim rozdrobnieniu działek rolnych jakie panuje w naszym kraju, odpinanie i zapinanie hedera, często na kilkusetmetrowe przejazdy, pochłaniałoby ogromną ilość czasu.

I tutaj należałoby zrozumieć taką argumentację, tym bardziej, że coraz częściej nowe kombajny nawet bez zapiętego hedera zbliżają się do szerokości 4 m, co stanowi również poważy problem przy mijaniu takiej maszyny na wąskich drogach.

Głosy zrozumienia dla sytuacji jaką są żniwa i tym, że można spokojnie poczekać i pojechać wolniej za kombajnem do momentu, aż dojedzie on na pole są w zdecydowanej mniejszości. Dużo więcej jest komentarzy nieprzychylnych, że kombajnista to taki sam uczestnik uchu i skoro jest tak a nie inaczej skonstruowane prawo, to ma się on do niego stosować. Trudno się z tym nie zgodzić.

Czy jest zatem jakieś wyjście z tej patowej sytuacji? Wydaje się, że potrzeba po prostu czasu. Czasu na to, że te rozdrobnione działki będą znikać w wyniku powiększania gospodarstw, co już ma miejsce a będzie się tylko nasilać. Poza tym z pól znikać będą w coraz szybszym tempie stare kombajny pokroju Bizonów, w których demontaż hedera to praca na dłuższy czas. W nowych maszynach takiego problemu już nie ma.

Natomiast na tę chwilę jedyną rzeczą jaką można zrobić widząc na drodze kombajn z niezdemontowanym przyrządem żniwnym jest po prostu wykazanie odrobiny uwagi i cierpliwości, tak aby każdy mógł bezpiecznie dojechać do celu swojej podróży. Kombajnista też człowiek i naprawdę nie zależy mu na tym, aby spowodować jakikolwiek wypadek.

Ponadto jeśli kombajn nie będzie tamował ruchu i w miarę możliwości przepuści ciągnący się za nim sznur samochodów lub przy wymijaniu umożliwi bezpieczny przejazd pojazdom z naprzeciwka to, jak nieoficjalnie przyznają policjanci, może się skończyć co najwyżej na upomnieniu.

Zobacz także:

Zmiana przepisów. Jazda z hederem po drodze publicznej może kosztować w tym roku krocie

15 KOMENTARZE

 1. Jestem za odpinaniem hedera przecież taki operator kombajnu po około 16 godz pracy to nawet nie wie że wraca do domu tym kombajnem i weź go tu wyprzedź

 2. Doprecyzujcie co piszecie, tutaj nie o heder chodzi a o szerokości maszyny. Ja mam starego claasa i ciągle jakiś mądry inaczej wzywa służby bo jadę z motowidłami. A to że mają 2,5 m szerokości to ich nie interesuje. Stary sprzęt ale przy tych polach i przejazdach jest najlepszy, niż kombinować z dużym…

 3. Żniwa trwają 2 tygodnie i nikomu korona z głowy nie spadnie jak pojeździ trochę wolniej i ostrożnie.Poza tym o ile w nowym kombajnie zapinanie hedera idzie szybko to w starych modelach już jest trochę trudno a w żniwa przy koszeniu liczy się czas,a jak się tak wam podoba j anie mandatami rolników za wszystko to szykujcie się na puste michy

 4. Jestem ciekaw czy zwoleńnicy jazdy z hederem mieli okazję wyprzedzać takie coś po zmroku gdy facet na kombajnie lekko licząc pracował 16 gadzin

 5. Jako rolnik jestem za odpinaniem hedera. Nie mówię tu o drogach polnych, na których występuje praktycznie zerowy ruch czy przejazdach na bardzo krótkich odcinkach gdzie jesteśmy pewni że nie spowodujemy zagrożenia. Z doświadczenia wiem że lepiej heder wrzucić na wózek i ciągiem jechać 25km na h niż co chwilę stać kołem w rowie i przepuszczać auta wrzucenie hedera na wózek to 5 do 10minut nie jest to jakieś wyzwanie i da się zrobić.

 6. Nie no widzę tu gorycz wylewaną na rolników.To teraz powiem tak jak by jeden czy drugi jadąc nad wodę moczyć d… prędkością 50 nie było by problemu i z kombajnem i hederem.Nowobogackim się w d…poprzewracalo.

 7. Przede wszystkim należałoby zmienić przepisy odnośnie samych maszyn. Odpinane hedera to jedno, ale drugim i moim zdaniem większym problemem jest brak odpowiednich przepisów odnośnie maszyn rolniczych. Sprzęt staje się coraz większy, i niejednokrotnie sam kombajn nie mieści się w obowiązujących przepisach. Dotyczy to także ciągników i przyczep. Obecnie niektóre przyczepy szczególnie na tandemie same że zbożem ważą po 40t nie wspominając już i ciągniku z którym chodzą. Nasze prawo jest przestarzałe i należałoby jak najszybciej je zmienić

 8. Po co ta agresja,są na drogach piraci ja wolę jechać z wypiętym hederem jak masz opanowaną technikę to wypinasz heder w 7minut i to w bizonie robię od 1985 r byle wszyscy mieli na okres żniw wykupione ubezpieczenie głównie OC.

 9. W innych krajach UE kombajny zbożowe mają nakaz jazdy z odpiętym hederem np. Niemcy . To samo jest u nas tylko dorobiewiczom w dupach się po przewracało . W latach osiemdziesiątych jako dziecko widziałem jak na łuku drogi gaz terenowego uderzył w heder bizona , to było w południe . W tym wypadku byli ranni . Kilka lat później o zmierzchu na trasie Białystok Mońki jadąc F 125p bym się nadział na heder Bizona jadącego bez światła ostrzegawczego błyskowego tzw. koguta . W ostatniej chwili odbiłem na pobocze . Całe szczęście że było twarde i nie znalazłem się w rowie . Od tamtej pory jestem cięty na takich kierowców poruszających się kombajnami z przypiętym hederem . Jak świadczysz usługi kombajnami to przestrzegaj przepisy kodeksu drogowego .

  • W dupie ci się poprzewracało zasrańcu. Maluchem bez napinaczy, abs, eps i porządnych świstek jechałeś? Pewnie zasrańcu katalizatora też nie miałeś? Wycieczki krajoznawcze to sobie urządzaj w takim terminie, żeby ludziom w pracy nie przeszkadzać.
 10. Czy naprawdę ktoś ogłupiał z tymi karami ‘za przejazd kombajnem po drodze .Jakim trzeba być debilem żeby tego nie zrozumieć .Wystarczy porządnie ukarać za stworzenie zagrożenia lub wypadek .Troszkę zrozumienia .Akcja trwa tylko 2 lub 3 tygodnie .

 11. Żeby mi nic nie umknęło, zamontowałem kamerkę i mam wszystko pod kontrolą. Sprawnie przepuszczam wszystkie pojazdy szybsze ode mnie i nigdy nie miałem problemu żeby ktoś się złościł. Zazwyczjaj kierowcy pomachają uśmiechając się przy tym i jadą dalej w obranym kierunku . Mam świadomość, że to ja muszę cały czas pilnie obserwować co się dzieje na drodze,a zdrowy rozsądek przyda się każdemu i zawsze wtedy mniej dodatkowych problemów. Pozdrawiam.

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.