fbpx
Strona głównaCenyIle zapłacimy za koszenie zbóż w sezonie 2022?

Ile zapłacimy za koszenie zbóż w sezonie 2022?

O tym, że w tym sezonie za zbiór zbóż zapłacimy więcej, było wiadomo już od dawna. Pozostawało tylko pytanie, od jakiego poziomu cenowego wystartują usługi w te żniwa. Postanowiliśmy zatem sprawdzić, jak będą się kształtować ceny w tym roku.

Lawinowy wzrost kosztów takich jak paliwa, oleje czy części zamienne nie mógł pozostać bez wpływu na ceny usług żniwnych w tym sezonie. Do tego dochodzą jeszcze wyższe koszty pracy i powoli wyłania się finalna cena za usługę.

Z rozmów, które przeprowadziliśmy z usługodawcami, wyłania się niezbyt ciekawy dla usługobiorców obraz sytuacji. W obecnym sezonie nie ma co liczyć na ceny niższe niż 450 zł od hektara skoszonej powierzchni. Tutaj warto zaznaczyć, że takie ceny obowiązywać będą raczej w przypadku większych powierzchni, które będą jednorazowo do ścięcia. Przy bardziej rozdrobnionych areałach ceny będą wyższe.

Zobacz także:

Zmiana przepisów. Jazda z hederem po drodze publicznej może kosztować w tym roku krocie

Najczęściej jednak pojawiającą się kwotą u usługodawców z którymi rozmawialiśmy jest przedział 500 – 550 zł od hektara. Jednakże zdarzają się usługodawcy, którzy ścięcie hektara zboża wyceniają nawet na 700 zł.

Trzeba jednak przyznać, że te najwyższe stawki pojawiają się marginalnie i dotyczą najczęściej rejonów, gdzie pola są mocno rozdrobnione i, jak to mówią usługodawcy, jest więcej jeżdżenia i czekania na odbiór skoszonego zboża niż samego cięcia.

Ponadto na podstawie naszej ankiety telefonicznej widać, że tam gdzie konkurencja jest mała, tam stawki za usługi są sporo wyższe niż w rejonach z silnie rozbudowanym rynkiem usług.

Na koniec warto zaznaczyć, że podane wyżej ceny dotyczą usługi bez siekania słomy. Jeśli chcemy słomę pociąć i zostawić na polu, to zwykle do ceny hektara trzeba doliczyć kwotę 50 zł.

Zobacz także:

Ceny rzepaku 04.07.2022: Ceny na nowe zbiory w dół. Tona już poniżej 3000 zł

28 KOMENTARZE

 1. 700 – 800 zł za hektar to minimum, dziwię się co kosza za 400 – 500 to tylko tacy zapaleńcy co liczyć nie umieją. Ja jeżdżę jd małym 3.20 heder i za godzinę 400 biorę bo za mniej się nie opłaca.

 2. Wielkopolska/Konin, Bizon 056, w ubiegłym roku 320, w tym 400 może max 430. Oczywiście mam kombajn na swoje potrzeby a reszta to stali klienci. Przecież nie będę ich w du..e dymał.

  • Masz racje spali 20l ha bizon 150 zl więc za robote zostaje za ha 300 za 1.20g robocza .. ale te gnoje ro by tylko targali ile mozna i jada kpsic w rose bo fuchy…
 3. Panowie , po co spory po co waśnie głupie, i tak wszyscy jesteśmy w czarnej dupie. Pszenicę walą z UA, będzie po 800 zł/t a nawozy po 4 k

 4. Dziwię się, że ktoś jeszcze poniżej 500 zł za ha jeździ kosić. W 2011 kosiłem za 380/ha mf 7278 czyli na aktualną wartość poeniądza to z 600 zł wychodzi. I nikt nie narzekał.

 5. Górny Śląsk lexion 420 heder 540cm w tamtym roku brałem 540zł.na godz. w tym roku 720zł.na godz.netto duże kawałki cena rozsądna w dwóch kierunkach

 6. Proponuję 600 +50 sieczkarnia. Poszło paliwo o3zł w górę a części to pewnie dopiero jak komuś się coś zepsuje przy kombajnie to się dowie ile kosztuje. Poza tym wszyscy chcą więcej zarobić bo wszystko zdrożało.

 7. Widzę ciekawa teorie tu wynikają panowie bardzo wiele zależy od rejonu polski i od konkurencji jaka występuje na danym terenie ! Większość ludzi wypowiada się co nie mają kombajnu i nie wiedzą jakie są koszta utrzymania remontów przechowywania spłaty odsetek jak w kredycie gdy nie w kredycie to zainwestowane pieniądze zawsze mogą zarobić i inny sposób np. takie 500 tysięcy na lokacie trochę w dzisiejszych czasach zarobi koszty pracownika i amortyzacji kombajnu są wysokie. Także z tymi cenami to trzeba być rozsądny uważam że między 450 a 550 będzie tak to wygląda lub 300 plus paliwo

 8. Panowie , Te dyskusje do niczego nie prowadzą u nas województwo mazowieckie powiat Białobrzegi ubiegły sezon rekord niebieski 400 zł godzina z sieczkarnią Claas dominator 86 450 zł , w tym roku mniej niż 600 , 650 nikt nie wyjdzie kosić . Ci co piszą że więcej niż 500nie zapłacą niech biorą kosy i koszą sami powodzenia , Ja nie chodzę po zarobkach bo ludzie nie płacą na czas nie dopłacają po 200 , 300 zł a mam 3 Ananasów co w ogóle nie zapłacili i co roku inny kombajnista kosi u nich 😉 Proponuje kupić kombajn i spróbować tego miodu .

 9. Kupujcie maszyny i wio za 450zł. Kombajn stary dominator to 60 tys zł. Części do niego 8 tys paliwo 8tyś. Oleje, smary, filtry. I niech ci ktoś nie zapłaci jesteś w czarnej du.. .

  • A co tańszych nie ma. A może na innych nie da się pracować?. To że kupisz maszynę za 60000to twój wybór możesz kupić za 30000 i też zarabiać?.
   • To sobie kup gruza za 30k i rób więcej przy nim niż nim, nikt nie broni tobie kupić kombajnu. Kupisz to zobaczysz skąd się biorą ceny. Każda pierdoła teraz idzie już w tysiące i weź spłac kombajn, zarób na części i opłać pracownika.
 10. I co z tego że kupił tanie paliwo jak go wypoli to będzie musiał kupić po wyższej cenie. A każdy tylko paliwo liczy a gdzie koszt zakupu czy remontu kombajnu gdzie to zdrożało conajmniej 20%do tego koszty pracownika.

 11. W rzucie nik tyle nie zapłać przyjedzie taki bizonem i będzie specjalnie hektal godzinę żeby tylko kasa się zgadzała a po drugie gdzie ci taki fakturę da bo za to też ktoś powinien się wziąć.max 400zl brutto nakupił paliwa a teraz tłumaczą że takie drogie i jeszcze 1zl dostali zwrotu do litra

   • Gdyby było mnie stać na kombajn to kosilbym za 350. Gdzie była wasze zjednoczenie rolnicze jak drożały nawozy. Jeden przez drugiego pędził i kupował bo jutro drożej a trzeba było nie kupować czekać co producenci by zrobili.Dzisiaj kupiłbyś w takiej samej cenie jak dwa lata temu.
 12. Max 500 zł za ha nikt więcej nieda bo się nie opłaca więcej dać. A po drugie 20 × 8 = 160 zł. Powinno się brać trzykrotność paliwa a więc 480 zł .

   • Małopolskie, za mniej niż 700zł/ha nie wyjeżdżam, nie liczcie tylko wiekszego kosztu paliwa bo oprócz tego dochodzi koszt utrzymania, części. Kup sobie teraz nowy kombajn i zobacz ile więcej trzeba zapłacić niż np. 2 lata temu a wtedy brałem po 400 zł/ha
    • Nie podniecaj się tak 60% za kombajn i tak ci unia oddala ci co najwiecej nabrali teraz płaczą a pierdo… ze kup sobie kombajn to zostaw w domu i tam szczekaj nie podoba się to nie wyjeżdżaj wgl tyle w temacie dla biznesmenów w na kredycie nie wy będą inni
     • Radzę złożyć wniosek i kupić kombajn 🙊😉 po co dosrywać i jeszcze radzę na PiS zagłosuj 😋

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.