reklama
baner KUHN
reklama
Baner Yara
reklama
Baner Agroecopower
reklama
baner BASF
reklama

Grypa ptaków wśród kotów, czyli modelowy przykład dezinformacji 

Artykuły Gazety Wyborczej na temat grypy ptaków wśród kotów stanowią modelowy przykład manipulacji i nadinterpretacji danych naukowych. GW wprowadza opinię publiczną w błąd – oświadczają Krajowa Rada Drobiarstwa-Izba Gospodarcza i Związek Polskie Mięso. 

reklama
Baner Osadkowski
reklama
baner stihl

– “Od ponad dwóch tygodni pojawiają się w mediach tradycyjnych, social mediach i na forach internetowych informacje o tajemniczej chorobie zabijającej koty” – czytamy w oświadczeniu KRD-IG oraz ZPM. – “Do teraz nie ustalono, jakie jest źródło zakażeń. Nie ma więc żadnych dowodów naukowych, które pozwalają stwierdzić, że mięso drobiowe jest źródłem zakażenia kotów domowych grypą ptaków H5N1. Jednak Gazeta Wyborcza i autorka wszystkich tekstów na ten temat Anna Lipińska, mimo jednoznacznych deklaracji naukowców oraz służb weterynaryjnych, uparcie forsuje nieprawdziwe tezy i stwierdzenia”. 

Przedstawiciele organizacji branżowych w oświadczeniu przypominają, że dziennikarka Gazety Wyborczej tezy swoich pierwszych artykułów na wstępnych wynikach badań nad wirusem grypy H5N1 prowadzonych przez zespół pod kierownictwem prof. dr hab. Krzysztofa Pyrcia – te wyniki zostały zinterpretowane i przedstawione przez Gazetę Wyborczą jako dowód, że mięso drobiowe jest przyczyną zachorowań kotów na H5N1. 

reklama
Baner Corner
reklama
baner kioti

Jednakże prof. Pyrć zaprzeczył twierdzeniom Wyborczej. Zrobił do dwukrotnie – na Twitterze w przeddzień publikacji pierwszego artykułu w GW i podczas konferencji prasowej w MRiRW, gdzie powiedział: „Ukazał się materiał prasowy, który sugeruje, że wyniki przeprowadzonych przez nasze zespoły naukowe badań wykazały, że koty w ostatnich tygodniach zakażają się wirusem ptasiej grypy H5N1 poprzez skażone mięso pochodzące z drobiu polskiego. Chciałem powiedzieć, że jest to nieprawda, my tego nie wykazaliśmy”. 

reklama
baner bayer
reklama
Baner Samasz
reklama
baner MChale

Również Główny Inspektorat Weterynarii potwierdza brak dowodów, a w szczególności brak wyników laboratoryjnych stanowiących przesłankę do twierdzenia, że zarażenia kotów wirusem grypy ptaków nastąpiły po zjedzeniu surowego mięsa jakiegokolwiek gatunku zwierzęcia rzeźnego, znajdującego się w legalnym obrocie, a pozyskanego w zatwierdzonych rzeźniach, w których przeszły badania przed – i poubojowe. 

reklama
Baner Sumiagro

Zespół prof. Pyrcia przebadał pięć próbek mięsa drobiowego i w jednej stwierdził obecność wirusa H5N1.  

Ciekawy komunikat w tej sprawie wydał Główny Lekarz Weterynarii: oświadczył mianowicie, że próbki pokarmu dostarczone do laboratoriów w Krakowie oraz Puławach przekazane zostały przez dwóch czynnych dziennikarzy… 

Trudno w tej sytuacji dziwić się, że “naukowcy kwestionują sposób pobrania i dostarczenia próbek przez właścicieli kotów. Podkreślają, że zrobiły to osoby nieupoważnione do takich czynności, bez zachowania aseptyki i metodologii, co mogło doprowadzić do kontaminacji próbki wirusem obecnym w środowisku. (…) jedynym licencjonowanym laboratorium, które mogłoby potwierdzić obecność H5N1 w mięsie drobiowym jest Krajowe Laboratorium Referencyjne PIWet w Puławach” – jak czytamy w oświadczeniu organizacji branżowych.  

– “Nie kwestionujemy prawa dziennikarzy do szukania prawdy i jej opisywania, jednakże podkreślamy, że przy tworzeniu powyższych artykułów nie zachowano należytej rzetelności dziennikarskiej” – oświadczają przedstawiciele branży drobiarskiej. – “Apelujemy do Państwa o rozwagę i rzetelność w przyszłych publikacjach dotyczących  arówno tematu ptasiej grypy kotów, jak i całej naszej branży. Zachęcamy do dialogu z  kspertami, rzetelnej analizy i zadawania pytań – jesteśmy zawsze otwarci na  spółpracę z mediami.” – oświadczają Krajowa Rada Drobiarstwa-Izba Gospodarcza i Związek Polskie Mięso. 

reklama
baner MChale
reklama
reklama
baner agrosimex
reklama
baner mandam

ZOSTAW KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Przeczytaj także

None found

Najpopularniejsze artykuły

None found

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)
INNE ARTYKUŁY AUTORA




NAJNOWSZE WIADOMOŚCI