fbpx

Gęś Biała Kołudzka – najlepsza do produkcji mięsa, pierza i puchu

Polska jest największym producentem gęsi w Europie. Gęś Biała Kołudzka to najliczniejsza i najpopularniejsza rasa w Polsce. Obecnie stanowi ponad 95% pogłowia gęsi. Została wyhodowana w Zakładzie Doświadczalnym Instytutu Zootechniki – PIB w Kołudzie Wielkiej z gęsi białej włoskiej.

Hodowla gęsi Białej Kołudzkiej rozpoczęła się w 1962 roku. W 1993 roku gęsi hodowane
w Kołudzie Wielkiej otrzymały nazwę handlową gęś Biała Kołudzka, która w 2012 została uznana za odrębną rasę.

Gęsi Białe Kołudzkie doskonale przystosowane są do warunków przyrodniczych Polski         i wykazują wysoką odporność na niekorzystne warunki środowiska.

Gęsi od wczesnych dni życia korzystają z pastwisk, karmione są paszą treściwą (śruty zbożowe), zielonką i ziołami, a przez ostatnie trzy tygodnie – ziarnem owsa (tucz owsiany). Mięso z tych gęsi posiada wysoką wartość odżywczą, charakteryzuje się dużą zawartością białka, a małą cholesterolu. Tłuszcz gęsi owsianych zaliczany jest do tzw. „zdrowszych tłuszczy zwierzęcych”, gdyż zawiera dużo cennych jedno- i wielonienasyconych kwasów tłuszczowych. Ponadto tłuszcz gęsi można stosować do nacierania stawów przy bólach reumatycznych.

Spożywanie gęsiny jest zalecane ze względu na jej walory prozdrowotne.

Młode polskie gęsi owsiane cieszą się dużym zainteresowaniem zarówno w Polsce jak          i w innych krajach (m.in. Niemcy, Francja). Cenione są również produkty uboczne pozyskiwane z gęsi, tj. puch i pierze, szczególnie w krajach Dalekiego Wschodu.

Na tegorocznych targach w Minikowie Zakład Doświadczalny Instytutu Zootechniki – PIB    w Kołudzie Wielkiej został nagrodzony za propagowanie hodowli gęsi Białej Kołudzkiej oraz za realizację autorskiego programu genetycznego doskonalenia populacji gęsi i osiągnięty postęp hodowlany.

McHale - baner - kwiecień 2024
Axial Syngenta baner
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.