fbpx

Jak to jest zrobione? Producenci maszyn chwalą się nowymi rozwiązaniami na Agritechnice

Od kiedy większość z nas w wieku kilku lat zorientowała się, co to jest i do czego służy śrubokręt, świat mechanizacji rolnictwa stanął otworem. Ileż to razy patrzyliśmy na maszynę rolniczą, zastanawiając się: jak to działa i co ma w środku? Na targach Agritechnica w Hanowerze producenci sami się tym chwalą, pokazując wnętrza swoich maszyn.

Nie jest dla nikogo tajemnicą, że producenci maszyn rolniczych mocno ze sobą rywalizują. Każde wprowadzone rozwiązanie konstrukcyjne jest przed premierą ściśle chronione i zazwyczaj obwarowane wieloma chroniącymi je prawnie patentami. Nie ma się temu co dziwić, bo świat mechaniki rolniczej jest bardzo ciasny i niezmiernie trudno dziś wymyślić coś naprawdę przełomowego w tym zakresie. A jeśli coś nowego już powstaje, a prace nad tym oczywiście kosztowały miliony euro, to trzeba to prawnie chronić przed nielegalnym kopiowaniem przez innych.

Zastanawialiście się, jak to jest zrobione? Odpowiedź często znajdziecie na targowych halach, jak tu na stoisku Claas. fot. Adam Ładowski

Jak to jest zrobione? Właśnie tak

Maszyny i urządzenia rolnicze mają to do siebie, że im prostsze, tym dłużej bezawaryjnie działają. To absolutnie święta prawda i nie ma co ukrywać, producenci o tym doskonale wiedzą. Sztuką jest więc wymyślenie rozwiązania konstrukcyjnego, które łączy w sobie prostotę działania, łatwą i tanią produkcję oraz niezawodność. Tak, wiem, że panuje niemal powszechna opinia o tym, że ta “druga strona” czasem coś celowo “zepsuje”, żeby podzespół maszyny stał się awaryjny tuż po okresie gwarancji, ale dziś zostawmy ten temat.

To właśnie te unikatowe dla danego producenta rozwiązania techniczne sprawiają, że maszyny takie cieszą się poważaniem użytkowników. Przywiązują także klienta do danej firmy, co jest marzeniem każdej z nich. Żeby jednak zasłużyć na taką wierność, producenci muszą się naprawdę postarać. Dziś liczy się zarówno niezawodność rozwiązań, jak i sam kontakt z klientem, który musi je poznać.

Wiedza o budowie przekładni w kosiarce może się bardzo przydać. Samasz tak właśnie prezentuje swoją maszynę. fot. Adam Ładowski

Na tegorocznej Agritechnice widać było, że producenci maszyn rolniczych mają na uwadze pokazanie swoich maszyn od środka. Na stoiskach pokazane były nie tylko same maszyny, ale także ich ruchome mechanizmy. W wielu przypadkach były one wprawiane w ruch czy obracały się, przyciągając uwagę zwiedzających zainteresowanych tematem budowy i działania mechanizmu. To bardzo ciekawe, bo taka droga do poznania rozwiązań producenta pozwala na nawiązanie z nim bliskich relacji, a te mogą przecież skutkować zakupem samej maszyny.

Targowe pomoce naukowe to cenne źródło wiedzy

Jakikolwiek jednak będzie skutek targowych rozmów, te “wycinki” maszyn i ich podzespołów są niezmiernie ciekawe z technicznego punktu widzenia. Dokładnie pokazują ich budowę i o niebo lepiej niż nawet najlepsze marketingowe informacje wyjaśniają zasadę działania maszyny. Można je porównać do przyrządów naukowych ze szkoły, dzięki którym poznawaliśmy na przykład fizykę lepiej niż z podręcznika.

Na targach Agritechnica firma Krone miała sporo takich właśnie podzespołów wyjaśniających możliwości maszyn tego producenta. fot. Adam Ładowski

Takie targowe pomoce naukowe poza tym, że pokazują, uczą i wyjaśniają techniczną budowę maszyny, zatrzymują nas zwiedzających przy stoisku firmowym na dłużej, odciągając naszą uwagę od rozwiązań konkurentów. Mimo to warto im się przyjrzeć dokładnie, poznając zarówno budowę, jak i zasadę działania. Ta wiedza może się nam bardzo przydać przy obsłudze takiej maszyny.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

McHale - baner - kwiecień 2024
Axial Syngenta baner
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.