fbpx

Lustracja ozimin

3 marca br. w Centrum Kompetencji BASF w Pągowie w woj. opolskim na konferencji polowej zorganizowanej przez firmę BASF, odbyła się lustracja pól i ocena przezimowania rzepaku i pszenicy.

Rzepak ozimy

Przygotowanie pola pod siew rzepaku rozpoczęto wysiewem 300 kg polifoski krzem przed orką na ściernisko i wykonano orkę na głębokość 27-28 cm z wałem Campbela. Nastepnie przeprowadzono uprawę przedsiewną agregatem i 27 sierpnia wysiano rzepak w ilości 40 roślin/m2. Przed orką spadło 20 mm deszczu. Siew, wschody i początkowy rozwój roślin przebiegały w dobrych warunkach. 2 września na odmianach konwencjonalnych rzepaku zastosowano Butisan Star (2,2 l/ha), natomiast na odmianach Clearfield (CL) zastosowano 4 października 2 litry herbicydu Cleravis plus Dash. Jesienią wysiano 32 kg N w postaci saletry amonowej oraz mikroelementy plus bor i siarkę wg zaleceń. Pierwszą dawkę wiosenną azotu zastosowano19 lutego.

23 września w fazie 3-5 liści rzepaku zastosowano Caryx 240 SL w dawce 1 litr/ha. W tym samym dniu wykonano zabieg przeciwko mszycom i pryszczarkowi. Zabieg został powtórzony 4 października na kolejny nalot szkodników.

Mogliśmy porównać rośliny rzepaku na poletkach traktowane i nie traktowane regulatorem Caryx. Różnice w pokroju były znaczne. Caryx wpłynął na większą ilość rozgałęzień bocznych co w późniejszym okresie przełoży się na większą ilość łuszczyn i wyższy plon. W przypadku wystąpienia większych przymrozków, np. minus 10 stopni w marcu, rośliny nie skracane są narażone na przemarznięcia.

Do skracania wiosennego oraz do kontroli suchej zgnilizny kapustnych specjaliści z BASF zalecają Caryx w dawce 1 litra/ha przy wysokości 15-29 cm rzepaku. W okresie kwitnienia przeciwko zgniliźnie twardzikowej – Pictor 400 SC w dawce 0,5 l/ha.

Odmiany rzepaku różnie reagują na wielkość dawki Caryxu, dlatego należy dobierać ją indywidualnie. Z uwagi na łagodną zimę, trudno mówić o stratach mrozowych w rzepaku, po prostu ich nie ma.

Pszenica ozima

Na części pola założono doświadczenie zaprawowe z odmianą pszenicy Comandor. Celem doświadczenia było porównanie wpływu zaprawiania ziarna tylko Kinto Plus oraz Kinto Plus z dodatkiem fungicydu Systiva 333 FS na wzrost i rozwój roślin. W przypadku wysiewu pszenicy zaprawionej Kinto Plus i Systivą obniżono normę wysiewu o około 15%. Orkę wykonano 26 września, a następnie nawożenie przedsiewne w wysokości 300 kg polifoski krzem. Pole doprawiono ciężkim agregatem uprawowym i 27 września wykonano siew.

Pierwszy zabieg jesienny przeciwko mszycom wykonano w fazie szpilkowania pszenicy preparatem Fastac Active 050 ME – 0,3 l/ha. Chwasty zwalczono 22 października herbicydem Pontos 0,5 z dodatkiem 0,2 l diflufenikanu w fazie 12-13 BBCH. Ostatnim zabiegiem jesiennym na pszenicy było ponowne zwalczanie mszyc 29 października (2 –gi nalot).

W pierwszym sektorze zasiano pszenicę zaprawioną tylko Kinto Plus w dawce 150 ml/100 kg nasion, a w drugim – ziarno zaprawione Kinto Plus z dodatkiem fungicydu Systiva 333 FS – 100 ml/100 kg nasion i obniżono normę wysiewu o 15%.

Na pszenicy w pierwszym sektorze (materiał siewny zaprawiony tylko Kinto Plus bez Systivy) zaobserwowano presję mączniaka i septoriozy na starszych liściach. Zastosowanie do zaprawiania oprócz Kinto Plus dodatku fungicydu Systiva spowodowało, że rośliny pszenicy były zdrowe, lepiej rozkrzewione i wytworzyły większy system korzeniowy.

Dlaczego założono takie doświadczenie?

Sama Systiva nie jest standardową zaprawą nasienną, ale jest fungicydem nalistnym i zwalcza takie choroby jak: septorioza paskowana liści, mączniak prawdziwy czy rdze. Wiadomo też, że zwiększa krzewistość. Natomiast standardowe zaprawy nasienne tego nie robią, tylko kontrolują patogeny odnasienne i odglebowe.

Dlatego, obniżając normę wysiewu ziarna zaprawionego Kinto Plus z dodatkiem fungicydu Systiva o około 15% w optymalnym terminie siewu, redukcja kosztów wydanych na materiał siewny praktycznie w tym momencie pokryła koszt Systivy. Dzięki temu można uzyskać podobną obsadę źdźbeł kłosonośnych na wiosnę oraz większą zdrowotność i większy system korzeniowy. Doświadczenia w Pągowie pokazują, że to faktycznie tak działa i jest taka możliwość.

Systiva nigdy nie jest stosowana sama – w tym przypadku łącznie z Kinto Plus i to jest kompletne rozwiązanie, które pozwala kontrolować patogeny odnasienne, odglebowe, patogeny nalistne w okresie jesiennym i wczesnowiosennym oraz zapewnia większy wigor roślin i większe rozkrzewienie.

Średnio w doświadczeniach łanowych z 20 gospodarstw zwyżka plonu po zastosowaniu Systivy, jako dodatkowego komponentu do zaprawiania materiału siewnego, wynosiła ponad 500 kg z hektara.

Podczas spotkania, Kamil Szpak z BASF zwrócił uwagę na problem związany z odpornością patogenów na triazole, gdyż ponad 70% fungicydów na rynku zawiera jakiś triazol. W związku z tym, w pszenicy pojawia się kłopot z septoriozą paskowaną liści i łamliwością podstawy źdźbła, które miały w tym roku doskonałe warunki do rozwoju.

BASF proponuje innowacyjne rozwiązanie – Revysol, 3-ciej generacji triazol, który jest dostępny. Revysol zawarty w RevyFlex można stosować od 5 stopni Celsjusza i łączyć go z Medaxem Max. Revysol dopasowuje się do miejsca mutacji grzyba septoriozy paskowanej liści i skutecznie ją zwalcza. Dodatkowo oddziałuje na łamliwość podstawy źdźbła, mączniaka i rdze.

Autor: Wojciech Suwara

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.