fbpx

Czy Wielka Brytania zakaże importu drobiu?

Rząd Wielkiej Brytanii wezwał do wprowadzenia zakazu uboju samców piskląt. W takiej sytuacji import jaj, piskląt i piskląt płci żeńskiej z systemów produkcyjnych, w których rutynowo dokonuje się uboju, powinien zostać uznany za nielegalny – czytamy w Poultry World.

W Wielkiej Brytanii rozważane jest obecnie wprowadzenie zakazu uboju samców piskląt. Płeć piskląt miałaby być ustalana in ovo w 12 dniu inkubacji lub wcześniej. W opinii brytyjskiego Komitetu ds. Dobrostanu Zwierząt, gdy tylko w wylęgarniach dostępne będą niezawodne i dokładne metody określania płci jaj przed wylęgiem, rząd powinien zdelegalizować rutynowy ubój nowo wyklutych piskląt i piskląt indyków ze względu na ich płeć.

W opinii Komitetu ​​„rutynowe zabijanie piskląt płci męskiej i drobiu indyczego stanowi część «starego systemu», którego nie można by uznać za etycznie akceptowalny, gdyby jeszcze nie istniał”.

Komitet zaleca też, aby w takiej sytuacji za nielegalny uznać również import jaj, piskląt i piskląt płci żeńskiej z systemów produkcyjnych, w których rutynowo dokonuje się uboju – czytamy w Poultry World. Jedyną prawnie dozwoloną gazową metodą ogłuszania i zabijania masowego nowo wyklutego drobiu powinno być użycie gazu obojętnego – dwutlenek węgla powinien być zabroniony.

Poza tym Komitet zaleca rządowi Wielkiej Brytanii aby:

– w przypadku jaj, kurczaków mięsnych i indyków każdy przyszły rządowy program znakowania dobrostanu uwzględniał to, czy pisklęta lub pisklęta są rutynowo zabijane ze względu na płeć.

– wspierano finansowo wprowadzanie i stosowanie technologii określania płci jaj przed lub po rozpoczęciu inkubacji; technologie, które można obecnie zastosować, to analiza płynu omoczniowego, obrazowanie hiperspektralne i rezonans magnetyczny. Techniki te najlepiej stosować nie później niż w 12. dniu inkubacji.

– wspierano rozwój i wykorzystanie ras o podwójnym przeznaczeniu, zgodnie z zaleceniem Komisji ds. Zmian Klimatu w sprawie ograniczenia spożycia mięsa w celu osiągnięcia zerowej emisji netto.

McHale - baner - kwiecień 2024
Axial Syngenta baner
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.