fbpx

Duda o “piątce Kaczyńskiego”: Zrobię wszystko, żeby nie dopuścić tej ustawy w życie

Jak poinformował portal niezależna.pl, wczoraj podczas VI Nadzwyczajnego Zjazdu Klubów Gazety Polskiej prezydent Andrzej Duda krytycznie odniósł się do treści “piątki dla zwierząt”, jak i do samego sposobu jej procedowania w trudnym okresie pandemii.

– Nie było ani jednego środowiska rolniczego w ostatnich tygodniach, czy to polskich rolników, czy przetwórców, czy związkowców, czy innej grupy, która miałaby pozytywną ocenę tej ustawy. Wszyscy prosili mnie o weto, albo skierowanie jej do Trybunału Konstytucyjnego, żeby zablokować jej wejście w życie – mówił podczas zjazdu prezydent.

Samasz loteria - baner

– Ja się z tą ustawą absolutnie nie zgadzam. W wielu punktach jest absolutnie nieprzemyślana. Zastrzeżenia, które tam były zgłaszane i na podstawie których przygotowano tę ustawę, nie mają pokrycia w rzeczywistości – uznał.

– Zrobię wszystko, żeby nie dopuścić tej ustawy w życie i tych przepisów. Ci ludzie głosowali na mnie w zaufaniu, że będę dbał o polską wieś i polskie rolnictwo. Ich interesy przekładają się na interesy konsumentów, bo oni produkują żywność w Polsce – powiedział Andrzej Duda.

– Te rozwiązania są źle przygotowane, przyszły w złym czasie. Nie robi się takich rzeczy w czasie pandemii, gdy ludzie są zestresowani. Wszystko ma swój czas, swoje zasady, ludziom trzeba dać czas, przewidzieć dla nich odpowiednie odszkodowania – stwierdził prezydent.

– Polska wieś dopiero co zaczęła wychodzić z ubóstwa, gdzie te gospodarstwa zaczynają wyglądać, coraz więcej rolników gospodaruje na europejskim poziomie. Dziś zadajemy im cios? Tym gospodarstwom średniej wielkości, gdzie hodowane jest bydło mięsne? Zaraz, bez żadnego przygotowania? To tak nie może funkcjonować – powiedział cytowany przez portal niezależna.pl.

Prezydent stwierdził też, że jest za zlikwidowaniem hodowli zwierząt futerkowych, jednak muszą iść za tym godziwe odszkodowania.

Cieszy fakt, że prezydent Duda nie zgadza się z większością założeń ustawy (prace nad nią ciągle trwają i według informacji które posiadamy, mają się w niej znaleźć m.in. zapisy o zakazie hodowli zwierząt futerkowych oraz zakazie uboju rytualnego bydła), martwi jednak to, że przy obecnej woli politycznej, parlament może przegłosować nową “piątkę Kaczyńskiego” pomimo ewentualnego weta prezydenta; potrzebuje do tego 3/5 głosów, jednak patrząc na głosowanie nad pierwszą wersją ustawy, ta liczba przy poparciu  zdecydowanej większości posłów KO i Lewicy jest do osiągnięcia.

Dekalb Bayer - baner
Baner Agrosimex Alaska
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.