fbpx

DTR – brunatna plamistość liści widoczna w zbożach

DTR – brunatna plamistość liści  widoczna jest w zbożach. Obecnie objawy DTR zaobserwować można na liściu podfalgowym. Choroba w porę niezwalczona może obniżyć plon nawet o 50 proc.

Dreschlera tritici-repentis, w skrócie DTR wywołuje objawy w postaci czarnych, drobnych (kilka mm) plamek otoczonych brązowawą, rozmytą obwódką. Plamki obserwuje się głównie na zewnętrznych liściach roślin, które następnie zlewają się ze sobą i zajmują coraz większą powierzchnię asymilacyjną liści, co prowadzi do ich przedwczesnego zamierania.

Brunatna plamistość liści ujawnia się m.in. w fazie budowy liścia flagowego. W miarę postępu choroby jej objawy widoczne są też na pozostałych organach roślin. W fazie dojrzałości mlecznej DTR – brunatna plamistość liści ujawnia się na kłosach, które bieleją i zamierają. Ziarniaki z porażonych kłosów maja barwę różową lub brązową i mogą być silnie zdeformowane.

Próg ekonomicznej szkodliwości brunatnej plamistość liści:

  • w fazie kłoszenia to 5 proc. liści z pierwszymi objawami porażenia.

Lista zarejestrowanych fungicydów przeciwko DTR jest dość szeroka. W zwalczaniu stosuje się fungicydy zawierające substancje czynne, np.: azoksystrobinę, benzowindyflupyr, cyprokonazol, epoksykonazol, fenpropidynę, protiokonazol i ich mieszaniny.

McHale - baner - kwiecień 2024
Axial Syngenta baner
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.