DTR – brunatna plamistość liści widoczna w zbożach

Dreschlera tritici-repentis - brunatna plamistość liści; Fot. Katarzyna Szulc

DTR – brunatna plamistość liści  widoczna jest w zbożach. Obecnie objawy DTR zaobserwować można na liściu podfalgowym. Choroba w porę niezwalczona może obniżyć plon nawet o 50 proc.

Dreschlera tritici-repentis, w skrócie DTR wywołuje objawy w postaci czarnych, drobnych (kilka mm) plamek otoczonych brązowawą, rozmytą obwódką. Plamki obserwuje się głównie na zewnętrznych liściach roślin, które następnie zlewają się ze sobą i zajmują coraz większą powierzchnię asymilacyjną liści, co prowadzi do ich przedwczesnego zamierania.

Brunatna plamistość liści ujawnia się m.in. w fazie budowy liścia flagowego. W miarę postępu choroby jej objawy widoczne są też na pozostałych organach roślin. W fazie dojrzałości mlecznej DTR – brunatna plamistość liści ujawnia się na kłosach, które bieleją i zamierają. Ziarniaki z porażonych kłosów maja barwę różową lub brązową i mogą być silnie zdeformowane.

Próg ekonomicznej szkodliwości brunatnej plamistość liści:

  • w fazie kłoszenia to 5 proc. liści z pierwszymi objawami porażenia.

Lista zarejestrowanych fungicydów przeciwko DTR jest dość szeroka. W zwalczaniu stosuje się fungicydy zawierające substancje czynne, np.: azoksystrobinę, benzowindyflupyr, cyprokonazol, epoksykonazol, fenpropidynę, protiokonazol i ich mieszaniny.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności