fbpx

Plamistość siatkowa widoczna w jęczmieniu

Plamistość siatkowa widoczna jest jęczmieniu ozimym. Rosnące temperatury powietrza oraz utrzymująca się dzięki przelotnym opadom deszczu, wysoka wilgotność powietrza sprzyjają rozwojowi chorób w plantacjach.

Na polach z uprawą jęczmienia ozimego widoczne są objawy porażenia plamistością siatkową jęczmienia. Panują obecnie dogodne warunki dla rozwoju chorób: plantacje są gęste, utrzymuje się temperatura powietrza powyżej 10°C i jednocześnie wysoka wilgotność powietrza (chorobie sprzyja wilgotność powyżej 80 proc.).

Samasz loteria - baner

Objawami plamistości siatkowej jęczmienia są brunatne kreski biegnące wzdłuż i w poprzek liścia tworzące na nim siatkę plam. Drugim typem objawów są jednolite brunatne plamy. Zarówno w jednym, jak i drugim przypadku przeważnie owalne plamy dochodzą do 3-6 mm wielkości.

Większość fungicydów stosowana w ochronie w terminie T-1 przeciwko plamistości siatkowej jęczmienia działa także na inne choroby obecne w zbożach, m.in. na mączniaka prawdziwego zbóż i traw, rynchosporiozę zbóż, rdzę karłową, czy na choroby podsuszkowe.

SDF baner ciągnik
Baner Syngenta
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.