Droższe żyto to wyższy podatek

Prezes GUS opublikował wczoraj (19.10.21) komunikat w sprawie średniej ceny skupu żyta za okres 11 kwartałów, która jest podstawą do ustalenia podatku rolnego na rok podatkowy 2022. Niestety trzeba będzie zapłacić w przyszłym roku podatek wyższy o 5 proc. 

Jak wynika z komunikatu podanego przez GUS średnia cena skupu żyta za okres 11 kwartałów poprzedzających kwartał poprzedzający rok podatkowy 2022 wyniosła 61,48 zł zł za 1 dt, co oznacza wzrost o 5 proc. w stosunku do roku ubiegłego.

Wynika z tego, że za hektar przeliczeniowy gruntów, będących częścią gospodarstwa rolnego trzeba będzie zapłacić podatek stanowiący równowartość minimum 2,5 dt żyta, czyli kwota za każdy hektar wyniesie minimum 153,7 zł. Zeszłoroczna stawka wynosiła natomiast 146,37 zł.

Warto również przypomnieć, że opodatkowaniu podatkiem rolnym podlegają grunty sklasyfikowane w ewidencji gruntów i budynków jako użytki rolne lub jako grunty zadrzewione i zakrzewione na użytkach rolnych, z wyjątkiem gruntów zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej innej niż działalność rolnicza.

Stawki podane wyżej są stawkami minimalnymi, gdyż w zależności od uchwały gminy mogą wynieść nawet do 5 dt żyta za hektar przeliczeniowy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności