fbpx
Strona głównaCenyRynek zbóz i oleistychDopłaty do 250 złotych za tonę zboża dla rolników poszkodowanych importem z...

Dopłaty do 250 złotych za tonę zboża dla rolników poszkodowanych importem z Ukrainy

O godz. 15 podczas konferencji prasowej minister rolnictwa Henryk Kowalczyk przedstawił propozycję pomocy rolnikom, którzy ucierpieli finansowo na skutek importu ziarna z Ukrainy.

Według propozycji rolnicy z województw graniczących z Ukrainą będą mogli otrzymać po 250 zł/t ziarna pszenicy. W woj. małopolskim, świętokrzyskim, mazowieckim ma to być 200 zł/t, zaś w pozostałych 150 zł/t.

– Te różnice wynikają stąd, że ceny oferowane dla rolników są zróżnicowane jeśli chodzi o region polski. Oczywiście wpływ na to ma również podległość do portu – tłumaczył minister.

Do otrzymania pomocy będzie uprawniała faktura za sprzedane zboże z datą od 15 grudnia 2022 roku. Program ma funkcjonować do 31 maja, jednak minister nie wykluczył jego przedłużenia lub skrócenia, w zależności od sytuacji na rynku zbóż.

Pomoc będzie limitowana na podstawie deklaracji zasiewów w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, a pomoc będzie wypłacana do maksymalnie 60 proc. średniego plonu danej uprawy (wychodząc z założenia, że część zbóż została już sprzedana). – W tych 2 województwach przygranicznych – lubelskim i podkarpackim to będzie maksymalna kwota pomocy 825 zł do hektara jeśli chodzi o pszenicę i 1050 zł do hektara jeśli chodzi o kukurydzę, w województwach świętokrzyskim, małopolskim, mazowieckim i podlaskim będą to kwoty 660 zł do hektara pszenicy i 840 do hektara jeśli chodzi o kukurydzę. W pozostałej części kraju to 495 zł do hektara powierzchni upraw pszenicy i 630 zł do hektara powierzchni upraw – dodał minister.

Maksymalna kwota pomocy będzie wynosiła 50 tys. zł. Zgodę na pomoc musi jeszcze wyrazić Komisja Europejska. Wicepremier Kowalczyk spotkał się już z rolnikami ze stowarzyszenia Oszukana Wieś, którzy byli usatysfakcjonowani rozwiązaniami. Polska nadal ma zabiegać o uruchomienie unijnej rezerwy kryzysowej. Minister zapowiedział też wnikliwe kontrole ukraińskich produktów rolno-spożywczych na przejściach granicznych.

6 KOMENTARZE

  1. Ciekawe dlaczego akurat od 15.12.2022r. skoro kukurydza staniała dużo wcześniej… Sprzedałem kukurydzę 6.12.2022r. i nie dostanę dofinansowania. Dopłatę powinien dostać każdy rolnik, który sprzedał kukurydzę i inne zboża po niższej cenie. Nie wiem kto wymyśla te przepisy . Jedni są wyróżnieni a inni niech sobie radzą . Nie ma sprawiedliwości.

  2. Witam. Dlaczego od 15 grudnia ja sprzedałem 9 grudnia cena już była niska i taka sama utrzymywała się do końca roku. Cały ten bajzel polityczny to jest po to aby udupić polskiego rolnika wydoić od niego wszystkie oszczędności, których rolnik nie posiada tylko w większości kredyty.

  3. Typowo pisowski tytuł 250 zł do tony zapomnieli dopisać że limit na 1 ha.to 3,3 tony,a stawka na zachodzie Polski to tylko 150 zł.Plon pszenicy średnio 7 t.z ha daje 70 zł do tony dopłaty ,a przy obecnych spadkach cen to się popisali.

  4. A co i innymi zbożami? to dopłata tylko do pszenicy? a pszenżyto, jęczmień? nie tylko pszenica staniała bo pozostałe zboża również.

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.