fbpx

Dopłaty dla hodowców świń: odmowy w poprzednim naborze i nowy nabór wniosków

Hodowcy trzody chlewnej w małych gospodarstwach rolnych informują, że ich wnioski o dopłaty do hodowli świń zostały niesłusznie odrzucone przy poprzednim naborze. Obecnie trwa nowy nabór wniosków o dopłaty do hodowli świń, który potrwa do 31 sierpnia br.

Odmowy uwzględnienia wniosków o dopłaty do hodowli świń dotyczyły rolników posiadających gospodarstwa rolne do 10 ha. Wiele gospodarstw rolnych otrzymało decyzje odmowne w sprawie przyznania wsparcia, co było spowodowane brakiem spełnienia wymogów zazielenienia w przypadku, gdy ich grunty orne stanowią mniej niż 10 ha.

W tej sprawie do Ministra Rolnictwa i Rozwoju wsi Roberta Telusa interweniowała Krajowa Rada Izb Rolniczych (KRIR), która podkreśliła, że tacy rolnicy wypełniając wnioski o płatności bezpośrednie są zwolnieni z obowiązku dywersyfikacji upraw oraz obszarów proekologicznych (EFA). W związku z tym w ocenie KRIR odmowy przyznania wsparcia należy uznać za bezzasadne w przypadku małych gospodarstw. Zdaniem KRIR przy analizie wniosków należy wziąć pod uwagę specyfikę małych gospodarstw i ich ograniczoną możliwość spełnienia wymagań zazielenienia.

Ruszył nowy nabór dopłat dla hodowców świń

Obecnie rozpoczął się nowy nabór wniosków o dopłaty do hodowli świń. Szczegółowe kwestie z tym związane reguluje rozporządzenie Rady Ministrów z 13 czerwca 2023 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowego zakresu i sposobów realizacji niektórych zadań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (Dz. U. z 2023 r., poz. 1126), które weszło w życie.

Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wypłaca dopłatę producentowi świń:

1) któremu został nadany numer identyfikacyjny w trybie przepisów o krajowym systemie ewidencji producentów, ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie płatności;

2) będącemu mikroprzedsiębiorstwem, małym albo średnim przedsiębiorstwem w rozumieniu załącznika I do rozporządzenia Komisji (UE) 2022/2472 z dnia 14 grudnia 2022 r. uznającego niektóre kategorie pomocy w sektorach rolnym i leśnym oraz na obszarach wiejskich za zgodne z rynkiem wewnętrznym w zastosowaniu art. 107 i 108 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej;

3) któremu zagraża utrata płynności finansowej w związku z ograniczeniami na rynku rolnym spowodowanymi agresją Federacji Rosyjskiej wobec Ukrainy;

4) który w dniu 15 marca 2023 r. prowadził gospodarstwo w rozumieniu art. 2 pkt 8 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt, w którym były utrzymywane świnie;

5) który do dnia 31 sierpnia 2023 r. zgłosił do komputerowej bazy danych prowadzonej na podstawie przepisów ustawy z dnia 4 listopada 2022 r. o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt (Dz. U. poz. 2727 oraz z 2023 r. poz. 412) oznakowanie świń urodzonych od dnia 15 marca 2023 r. do dnia 15 sierpnia 2023 r. w gospodarstwie.

Pomoc przyznaje w drodze decyzji kierownik biura powiatowego ARiMR właściwego ze względu na miejsce zamieszkania albo siedzibę producenta świń ubiegającego się o tę pomoc, na wniosek producenta świń złożony na formularzu udostępnionym przez ARiMR na jej stronie internetowej.

Wniosek o dopłatę należy złożyć do 31 sierpnia 2023 r. Musi on zawierać między innymi oświadczenie producenta świń, który ubiega się o dopłatę, że zagraża mu utrata płynności finansowej w związku z ograniczeniami na rynku rolnym spowodowanymi agresją Rosji wobec Ukrainy.

Wysokość pomocy wynosi 100 zł na sztukę, jednak nie więcej niż 500 000 zł dla producenta świń.

SDF baner ciągnik
Axial Syngenta baner
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.