fbpx
Strona głównaUprawaKukurydzaDeszcze zbawienne dla kukurydzy - stan plantacji

Deszcze zbawienne dla kukurydzy – stan plantacji

Ostatnie opady deszczu są zbawienne dla kukurydzy, która obecnie jest w fazie wiązania i wypełniania kolb. Opady wręcz uratowały część plantacji, bowiem IUNG-PIB w ostatnim raporcie wskazał największe występowanie suszy rolniczej właśnie w kukurydzy.

Kukurydza jest w fazie największych potrzeb wodnych od ok. 20 czerwca do połowy sierpnia, czyli właśnie obecnie. W czerwcu wymaga ok 60 mm, w  lipcu ok. 70 mm. opadu, żeby mogła normalnie się rozwijać. Tymczasem ostatni raport suszowy IUNG-PIB wskazał występowanie suszy rolniczej w kukurydzy w blisko 20 proc. gmin Polski.

Brak opadów, wysokie temperatury w dzień i w nocy nie wpływają dobrze na kukurydzę. Susza, panujące upały, jakie notowaliśmy są zagrożeniem dla pyłku kukurydzy; temperatury powietrza powyżej 32°C obniżają jego żywotność.

– Susza glebowa, wraz z występującymi jednocześnie wysokimi temperaturami obniżają żywotność pyłku kukurydzy. W takich warunkach, na skutek zamierania pyłku zakłócony zostanie proces zapylania, w efekcie na roślinach obserwujemy wyszczerbione lub w nie pełni zaziarnione kolby. Na szczęście dla kukurydzy w wielu rejonach spadł deszcz, co jest zdecydowanie pomocne w całkowitym zapylaniu – powiedział Jarosław Żurek, agronom Cortva Agriscience w rozmowie z redakcją .

Ostatnie opady deszczu pomogły wielu plantacjom kukurydzy, mają kluczowy wpływ na to czy kukurydza zawiąże kolby i jak będą one rozwinięte. Także dalszy rozwój roślin kukurydzy zależy od przebiegu pogody w sierpniu i wrześniu. Jeśli nic nie zakłóci pylenia w najbliższym czasie, rośliny będą nadganiać zaległości. Jednak nie można liczyć na to, że niskie rośliny kukurydzy nadrobią we wzroście, jeśli rozpoczęły już fazę reprodukcji.

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.