fbpx

Definicja pomocnika rolnika zbyt wąska?

Wprowadzenie pojęcia pomocnika rolnika, w dużej mierze pomogło w rozwiązaniu problemu zapotrzebowania na pracę w ogrodnictwie i warzywnictwie, jednak zdaniem samorządu  rolniczego przyjęta przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi definicja pomocnika rolnika, ograniczająca pomoc jedynie do prac związanych ze zbiorem owoców i warzyw jest stanowczo za wąska.

– W każdej gałęzi rolnictwa występuje okres spiętrzenia prac i czynności szczególnie pilne w okresie cyklu produkcyjnego, z czym wiąże się wzrost zapotrzebowania na pracę. Z tego powodu konieczne jest rozszerzenie zakresu czynności, które mógłby wykonywać pomocnik rolnika. Katalog prac wykonywanych przez pomocnika rolnika powinien obejmować zbiór wszelkiego rodzaju płodów rolnych, ale także inne prace w gospodarstwie, również te związane z produkcją zwierzęcą – mówi Wiktor Szmulewicz, prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych.

Samorząd rolniczy wnioskuje aby prace pomocnika obejmowały w szczególności:

– zbiór wszelkiego rodzaju płodów rolnych, sortowanie, przygotowanie do transportu itp., udój krów, karmienie zwierząt hodowlanych różnych grup wiekowych,

– obsługa codzienna zwierząt: karmienie, pojenie, zabiegi pielęgnacyjne oraz sporządzanie pasz dla zwierząt: zarówno mieszanek pasz treściwych przed bezpośrednim skarmianiem, jak też sporządzanie pasz objętościowych tj. koszenie trawy, przetrząsanie, wałowanie, prasowanie, owijanie folią, zwózka i składanie balotów sianokiszonki, balotów siana.

Ponadto uprawa roli, nawożenie, siew, ochrona, nawożenie, zbiór, prace konserwacyjno-remontowe: budynków, maszyn, urządzeń melioracji szczegółowej,  utrzymanie zieleni na terenie gospodarstwa: koszenie traw np. kosiarką spalinową, przycinanie drzew i krzewów owocowych, usuwanie zakrzaczeń, sadzenie lasu, trzebież wczesna i późna, grodzenie pastwisk, pól i lasów i połowy ryb w gospodarstwach rybackich (np. w stawach karpiowych w okresie przedświątecznym).

Według izb rolniczych do zakresu prac osoby pomagającej w gospodarstwie rolnym należy zaliczyć również pomoc rolnikowi w domu np. przy osobie chorej, niepełnosprawnej, nad którą rolnik sprawuje opiekę, a w okresie spiętrzenia prac w gospodarstwie potrzebuje pomocy w pracach opiekuńczych.

Według KRIR wybranymi przykładami zwiększonego zapotrzebowania na pracę w gospodarstwie są:

– okres żniwny, kiedy w okresie zbioru roślin zbożowych przypadają również terminy agrotechniczne siewu rzepaku ozimego;

– okres zakończenia tuczu ptactwa na fermach kur, kaczek, indyków. W tym czasie również obserwuje się pilne zapotrzebowanie na pomoc przy wyłapywaniu ptactwa, oczyszczaniu przestrzeni produkcyjnej i przygotowaniu jej do kolejnego cyklu produkcyjnego,

– okres odsadzeń i prowadzenia zabiegów weterynaryjnych na fermach krów (zarówno w produkcji mleka jak i produkcji mięsnej).

– Ponadto, w związku z obecną sytuacją w kraju, samorząd rolniczy wnioskuje o umożliwienie pełnego ubezpieczenia w KRUS dla wszystkich pracowników zatrudnionych w gospodarstwie rolnym, bez względu na rodzaj produkcji, na podobnej zasadzie jak pomocnik rolnika – dodaje prezes Szmulewicz.

McHale - baner - kwiecień 2024
Axial Syngenta baner
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.