fbpx

Czy rolnicy pracują coraz mniej?

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego, nakłady pracy przy produkcji rolniczej w gospodarstwach rolnych zmniejszyły się w porównaniu do danych z Powszechnego Spisu Rolnego o 25,4 proc.

Nakłady pracy podawane są w jednostce AWU (Annual Working Unit, Rocznych Jednostek Pracy), co oznacza przeliczenie czasu pracy wszystkich pracujących na pełnozatrudnionych w roku, ponieważ nie wszyscy pracują w takim samym wymiarze czasu.

Samasz loteria - baner

– Całkowite nakłady pracy ludzkiej w roku gospodarczym 2019/2020 we wszystkich gospodarstwach rolnych wyniosły wg Powszechnego Spisu Rolnego 2020 – 1427,7 tys. AWU. W gospodarstwach indywidualnych – 1381,7 tys. AWU, w tym zdecydowaną większość (92,3 proc.) stanowiły nakłady pracy użytkownika i jego rodziny – łącznie 1274,7 tys. AWU, z czego nieco większą część – 710,3 tys. (55,7 proc.) stanowił wkład pracy użytkowników – czytamy we wstępnych wynikach Powszechnego Spisu Rolnego 2020.

Oznacza to, że nakłady pracy przy produkcji rolniczej w gospodarstwach zmniejszyły się o nieco ponad 25 proc. w porównaniu do danych z Powszechnego Spisu Rolnego z 2010 roku.

Nie oznacza to jednak, że rolnicy pracują mniej. Wspomniany stan rzeczy wynika z kilku czynników, m.in. specjalizacji gospodarstw, przede wszystkim z produkcją zwierzęcą, postępującego procesu mechanizacji i coraz bardziej racjonalnego wykorzystania sprzętu.

SDF baner ciągnik
Amistrar Syngenta baner
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.