fbpx
Strona głównaUprawaOchrona roślinChoroby zaatakowały jęczmień ozimy

Choroby zaatakowały jęczmień ozimy

Choroby zaatakowały jęczmień ozimy i są coraz bardziej widoczne. IOR-PIB wydał komunikat informujący o porażeniu plantacji jęczmienia ozimego przez patogeny chorobotwórcze. Podpowiadamy, jakie fungicydy zastosować w niskich temperaturach, gdy zachodzi konieczność wczesnowiosennej ochrony.

Choroby zaatakowały jęczmień ozimy i rozwijają się bez większych przeszkód. Obecnie w największym stopniu poraża plamistość siatkowa jęczmienia oraz mączniak prawdziwy zbóż i traw. Zaobserwować można także rdzę jęczmienia oraz pojedyncze oznaki zgorzeli podstawy źdźbła i korzeni.

Zabieg ochrony w terminie T-1 powinniśmy wykonać na początku fazy strzelania w źdźbło. W praktyce przeprowadzimy go, gdy będziemy mogli wjechać w pole. Wprawdzie większość fungicydów można stosować do pokazania pierwszych ości lub końca fazy kłoszenia to jednak nadmierna zwłoka (jak i pośpiech z uwagi na temperatury) w ochronie nie jest dobrym rozwiązaniem.

Plamistość siatkowa uszkadza jęczmień we wszystkich fazach rozwoju rośliny i dlatego powinniśmy starać się zapanować nad chorobą jak najszybciej. Z kolei mączniak prawdziwy zbóż i traw jest wszędobylski. Stwierdzimy go zarówno na podstawie źdźbła, jak i na liściach.

Wiosenne opryskiwanie fungicydem w niskich temperaturach

We wczesnowiosennym zabiegu fungicydowym wykorzystujemy na ogół substancje czynne, które radzą sobie w niższych temperaturach, tj. od 5°C. Oznacza to, że suma temperatur dnia i nocy, nieprzekraczająca temperatury minimalnej, musi utrzymywać się do kilku dni po zabiegu, by ten był w pełni skuteczny. Brać trzeba pod uwagę, że w niskich temperaturach na początku wiosny działanie preparatów może być jeszcze spowolnione. W temperaturach poniżej 5°C nie powinniśmy decydować się na zabieg fungicydem. Takie działanie nie będzie skuteczne, wywoła fitotoksyczne objawy u roślin. Do zabiegu przystępujemy, gdy temperatury mają tendencję wzrostową.

Fungicydy w niskie temperatury

W chłodnych warunkach wczesnej wiosny od 5°C w jęczmieniu ozimym zastosować możemy np. fenpropidynę (z grupy morfolin), prochloraz (z grupy imidazoli), proquinazid (quinozololiny), spiroksaminę (ketoaminy). Substancja czynna spiroksamina występuje w gotowych mieszaninach fabrycznych. Spiroksaminy z protiokonazolem, bądź z tebukonazolem i protiokonazolem lub spiroksamina z tebukonazolem i triadimenolem. Mieszaniny są wykorzystywane do ochrony jęczmienia ozimego przed mączniakiem prawdziwym, rdzą, plamistość siatkową.

>>>Plamistość siatkowa jęczmienia – fungicydy w terminie T-1

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.