fbpx
Strona głównaCenyRynek zbóz i oleistychCeny zbóż: Prognozy zbiorów spadają, bomby na ukraińskie porty też, a ceny...

Ceny zbóż: Prognozy zbiorów spadają, bomby na ukraińskie porty też, a ceny wbrew logice w dół. Co dalej?

W raporcie opublikowanym przez IGC światowe prognozy zbiorów pszenicy zostały zredukowane, a Ukraiński port w Mikołajowie w środę został zbombardowany przez Rosjan, co przekreśla szanse na porozumienie w sprawie odblokowania ukraińskich zapasów zbóż. Wydawałoby się, że te czynniki powinny mieć decydujący wpływ na kształtowanie cen zbóż, a dokładniej na ich wzrost. Tymczasem dzieje się dokładnie odwrotnie…

W zeszły piątek cena pszenicy na paryskiej giełdzie Matif 391,5 euro za tonę. Wczoraj było to już 359 EUR/t. Podobnie wysokie przeceny notowały kukurydza i rzepak. Ceny pszenicy właściwie są już bardzo blisko poziomu sprzed inwazji, tymczasem ukraińskie zboże jest nadal zablokowane, a do tego spadają prognozy światowych zbiorów zbóż; dość wspomnieć, że zostały one zredukowane przez IGC do 769 mln ton, czyli o 11 mln. Co prawda obniżono prognozę zużycia pszenicy o 5 mln ton, jednak mniejsze są szacowane zapasy końcowe – jest to 271 mln ton wobec 282 w poprzednim sezonie.

Mówi się o konstruktywnych rozmowach pomiędzy Ankarą a Moskwą w sprawie uwolnienia ukraińskich zapasów (to byłby czynnik wpływający na spadki cen zbóż, ten argument był zresztą powielany w kontekście ostatnich spadków), ale jak wierzyć w ich konstruktywny charakter, skoro w środę na terminale zbożowe w Mikołajowie spadły kolejne bomby?

– Zbiory pszenicy w USA, UE i krajach Morza Czarnego wywierają presję na spadek cen, zwłaszcza biorąc pod uwagę niski popyt spowodowany gwałtownym wzrostem cen w ostatnich miesiącach. Jednak intensyfikacja zakupów przez importerów w najbliższym czasie zmieni trendy cenowe – przewiduje Grain Trade.

Czy te przewidywania się sprawdzą? Argumentacja jest dość rozsądna. Już w piątek ceny pszenicy nieco odbiły (stan na godz. 14), jednak przy obecnej dynamice wydarzeń branie czegokolwiek za pewnik jest nieporozumieniem.

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.