fbpx

Ceny zbóż: Prognozy zbiorów spadają, bomby na ukraińskie porty też, a ceny wbrew logice w dół. Co dalej?

W raporcie opublikowanym przez IGC światowe prognozy zbiorów pszenicy zostały zredukowane, a Ukraiński port w Mikołajowie w środę został zbombardowany przez Rosjan, co przekreśla szanse na porozumienie w sprawie odblokowania ukraińskich zapasów zbóż. Wydawałoby się, że te czynniki powinny mieć decydujący wpływ na kształtowanie cen zbóż, a dokładniej na ich wzrost. Tymczasem dzieje się dokładnie odwrotnie…

Samasz loteria - baner

W zeszły piątek cena pszenicy na paryskiej giełdzie Matif 391,5 euro za tonę. Wczoraj było to już 359 EUR/t. Podobnie wysokie przeceny notowały kukurydza i rzepak. Ceny pszenicy właściwie są już bardzo blisko poziomu sprzed inwazji, tymczasem ukraińskie zboże jest nadal zablokowane, a do tego spadają prognozy światowych zbiorów zbóż; dość wspomnieć, że zostały one zredukowane przez IGC do 769 mln ton, czyli o 11 mln. Co prawda obniżono prognozę zużycia pszenicy o 5 mln ton, jednak mniejsze są szacowane zapasy końcowe – jest to 271 mln ton wobec 282 w poprzednim sezonie.

Mówi się o konstruktywnych rozmowach pomiędzy Ankarą a Moskwą w sprawie uwolnienia ukraińskich zapasów (to byłby czynnik wpływający na spadki cen zbóż, ten argument był zresztą powielany w kontekście ostatnich spadków), ale jak wierzyć w ich konstruktywny charakter, skoro w środę na terminale zbożowe w Mikołajowie spadły kolejne bomby?

– Zbiory pszenicy w USA, UE i krajach Morza Czarnego wywierają presję na spadek cen, zwłaszcza biorąc pod uwagę niski popyt spowodowany gwałtownym wzrostem cen w ostatnich miesiącach. Jednak intensyfikacja zakupów przez importerów w najbliższym czasie zmieni trendy cenowe – przewiduje Grain Trade.

Czy te przewidywania się sprawdzą? Argumentacja jest dość rozsądna. Już w piątek ceny pszenicy nieco odbiły (stan na godz. 14), jednak przy obecnej dynamice wydarzeń branie czegokolwiek za pewnik jest nieporozumieniem.

Agromix baner gif

Baner Bayer Conviso one
Baner Danko Alegoria
Baner webinarium konopie
Baner agroshow

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.

×PGE dystrybucja