fbpx
Strona głównaCenyCeny zbóż 25.01.2022: Niewielkie korekty cenowe; ceny nadal niższe niż pod koniec...

Ceny zbóż 25.01.2022: Niewielkie korekty cenowe; ceny nadal niższe niż pod koniec roku

Kolejny tydzień stycznia w skupach zbóż nie przyniósł żadnych radykalnych zmian poza niewielkimi korektami cenowymi, uzależnionymi od miejsca skupu i jakości ziarna. Z takiego obrotu sprawy niezadowoleni są rolnicy, którzy wraz z początkiem roku planowali  ze sporym zyskiem sprzedać zebrane ziarno.

Niestety, ceny oferowane im przez przetwórców rozczarowują i są  niższe od tych proponowanych im w końcówce 2021 roku. I nic nie wskazują, że pójdą w górę . Obserwując światowe rynki można prognozować raczej ich spadek. Szczególnie jeśli chodzi o kukurydzę i pszenicę , których w magazynach jest najwięcej, choć pewne napięcie powoduje rosyjsko-ukraiński konflikt, na którego potencjalną eskalację wczoraj zareagowały rynki wzrostem cen. Wiele jednak wskazuje na to, że jest to wynik spekulacji.

Zobacz także: Światowy rynek zbóż i oleistych: pszenica mocno w górę, rzepak mocno w dół

Obecnie tonę pszenicy konsumpcyjnej można sprzedać w cenie od 1100 do 1340 złotych, a paszowej od 980 do 1300 złotych. Podmioty skupowe za tonę żyta konsumpcyjnego oferują od 900 do 1130 złotych, za jęczmień browarny od 940 do 1380, a za owies konsumpcyjny od 700 do 1020 zł/t. Od 930 do 1110 złotych można uzyskać za tonę suchej kukurydzy. Natomiast w dobrej cenie nadal jest rzepak – za jego tonę płacą od 2900 do 3350 złotych.

Zobacz także:

Konflikt rosyjsko-ukraiński a rynek pszenicy

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.