fbpx
Strona głównaCenyRynek zbóz i oleistychCeny pszenicy i kukurydzy "w rozkroku". Rzepak staniał o ponad 20 EUR/t

Ceny pszenicy i kukurydzy “w rozkroku”. Rzepak staniał o ponad 20 EUR/t

Piątek zakończył się mieszanymi notowaniami na światowych giełdach zbóż i oleistych. Na paryskim Matifie zanotowano nieznaczne wzrosty cen kukurydzy i pszenicy, za to spadła cena rzepaku. Z kolei za oceanem cena kukurydzy pozostała niemal bez zmian, zaś ceny pszenicy i rzepaku rosły.

Na giełdzie Matif pszenica zdrożała o 0,45 proc. do 333,75 EUR/t. W Chicago wzrost był jeszcze bardziej widoczny, bo wyniósł 1,75 proc. Notowania pszenicy z jednej strony wspierają obawy o zakończenie umowy zbożowej, a z drugiej rosnący eksport z Ukrainy i Rosji wywiera presję na spadek cen.

Ceny kukurydzy po obu stronach Atlantyku pozostały niemal bez zmian (+0,15 proc. na Matif, 328 EUR/t). Obawy przed recesją czy wahania cen ropy wpływają na trend spadkowy, jednak mniejsze zbiory w Europie i w USA go równoważą.

– Wytwórnie pasz wykazują obecnie niewielkie zainteresowanie kukurydzą. Odbywa się dostawa zagranicznej kukurydzy, a ponadto kukurydza jest zbyt droga dla receptur paszowych w porównaniu z pszenicą – informuje serwis Kaack.

Ceny rzepaku spadają przede wszystkim ze względu na wysoką podaż ziarna; w piątek rzepak staniał o 0,77 proc. do 577,25 EUR/t.

Jeżeli przyjrzymy się notowaniom w relacji tygodniowej, cena kukurydzy pozostała bez zmian (328 EUR/t), cena pszenicy w kontraktach grudniowych spadła z 337,75 do 333,75, zaś rzepaku z 597,75 do 577,25, czyli o ponad 20 EUR/t.

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.