fbpx
Strona głównaCenyRynek zbóz i oleistychCeny kukurydzy i pszenicy w górę. Mocno spada cena rzepaku

Ceny kukurydzy i pszenicy w górę. Mocno spada cena rzepaku

Poniedziałek zakończył się wzrostami cen zbóż na paryskim Matifie. Ceny pszenicy i kukurydzy wzrosły o 5,75 i 8,5 EUR/t do odpowiednio 336 i 324,5 EUR/t. Taniał za to rzepak; jego cena spadła o 8,25 EUR/t do 621 EUR/t.

Szczególnie wzrosła cena kukurydzy. Jest to m.in. efekt obniżenia prognoz zbiorów w USA; raport USDA przewidywał zbiory na poziomie 14,359 mld buszli, jednak firma konsultingowa Pro Farmers szacuje zbiory na 13,759 mld buszli. Wzrost cen kukurydzy ciągnął za sobą wzrost cen pszenicy. Z jednej strony notowania pszenicy wspierają doniesienia o ukraińskiej kontrofensywie w rejonie Chersonia, co zdaniem analityków może zagrozić lipcowym układom, z drugiej strony zaś ukraiński minister rolnictwa zapowiada zwiększenie eksportu zbóż drogą morską.

– Pojawiły się również wiadomości dotyczące globalnej podaży. Kanada spodziewa się, że w 2022 r. zbiory pszenicy wyniosą 34,6 mln ton. To o 55,1% więcej niż rok wcześniej. Australia spodziewa się rekordowych zbiorów trzeci rok z rzędu – informuje portal Kaack.

Na spadek cen rzepaku decydujący wpływ miał wzrost jego produkcji m.in. w Kanadzie, gdzie wstępne szacunki opiewają na 19,5 mln ton, czyli 41,7 proc. więcej niż w zeszłym sezonie.

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.