fbpx
Strona głównaCenyCeny nawozówBartosik: Musimy zrewidować podejście jeśli chodzi o ograniczenie użycia nawozów

Bartosik: Musimy zrewidować podejście jeśli chodzi o ograniczenie użycia nawozów

Wczoraj podczas posiedzenia Rady ds. Rolnictwa i Rybołówstwa UE rozmawiano przede wszystkim o dostępności i cenach nawozów. W posiedzeniu Rady wziął udział m.in. Ryszard Bartosik, sekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa.

– Dyskutowaliśmy nad tym, aby nawozy w całej Unii Europejskiej (mnie zależy żeby w Polsce przede wszystkim) były dostępne w rozsądnej, akceptowalnej cenie, bo będzie to przecież miało wpływ na produkcję rolną w przyszłym sezonie. My w Polsce w tym roku stosowaliśmy dopłaty do nawozów mineralnych i ta akcja cieszyła się bardzo dużym powodzeniem wśród rolników, ale przede wszystkim zmniejszyła koszty produkcji rolnej. W przyszłym roku szykujemy rozwiązanie, tak aby wspierać zakłady nawozowe i to dwojako: finansowo, a po drugie dostarczać do nich gaz w rozsądnej cenie – mówił wczoraj Ryszard Bartosik.

– Przeznaczona zostanie też rezerwa na przyszły rok 2023, z której poszczególne kraje będą mogły korzystać […]. Polska stoi na stanowisku, że musimy zrewidować podejście jeśli chodzi o ograniczenie użycia nawozów. Założenia były aby 20 proc. mniej tych nawozów było stosowanych, a w obliczu Covidu, wojny na Ukrainie musimy zastanowić się, jak działać w tym kierunku. My stoimy na stanowisku, aby te założenia były elastyczne i aby każdy kraj mógł w tym zakresie prowadzić swoją politykę, aby to nie wpłynęło na obniżkę nawozów w poszczególnych krajach – dodał wiceminister rolnictwa.

Bartosik poddał też w wątpliwość ambitne cele dotyczące ograniczenia zużycia środków ochrony roślin.

– Zbieramy sojuszników, aby w trudnej sytuacji covidowej i wojny na Ukrainie raz jeszcze zastanowić się nad propozycją zmniejszenia zużycia pestycydów, aby nie ograniczyć produkcji żywności – informuje Bartosik.

Polityk zadeklarował także, że będzie robił wszystko, aby wzrost kosztów produkcji rolniczej był jak najmniejszy.

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.