fbpx
Strona głównaWiadomościArdanowski: Zaczynam wierzyć w to, że PiS wróci do kierunku wsparcia polskiego...

Ardanowski: Zaczynam wierzyć w to, że PiS wróci do kierunku wsparcia polskiego rolnictwa

Nie milkną echa konferencji partii rządzącej w Przysusze, gdzie ogłoszony został program wsparcia dla polskiego rolnictwa w ramach Polskiego Ładu. Odniósł się do niej także były minister rolnictwa, a obecnie przewodniczący Rady ds. Wsi i Rolnictwa przy prezydencie RP, Jan Krzysztof Ardanowski.

– Bardzo się cieszę, że najważniejsze osoby w państwie zaczynają mówić o konkretach, a nie pustej propagandzie, która miała miejsce w ostatnich miesiącach wobec rolnictwa – stwierdził były minister a Aktualnościach dnia na antenie Radia Maryja.

Ardanowski wyraził nadzieję, że wkrótce plan zostanie zaprezentowany w szczegółach, bowiem “obecne zapowiedzi mogą być szansą, jak i zagrożeniem dla rolnictwa”.

– Przejście na emeryturę bez konieczności zbywania gospodarstwa. Tak, to jest logiczne […]. Jednak trzeba sobie wyobrazić sytuację, w której starsi rolnicy uzyskując emeryturę bez konieczności przekazywania gospodarstwa mogą tego gospodarstwa nie chcieć przekazać następom, którzy zdenerwowani oczekiwaniem […] pójdą w świat i stracimy młodych, wartościowych rolników – mówił Ardanowski.

– Ja jestem wielkim zwolennikiem rolniczego handlu detalicznego […], ale to zawsze będzie jakaś nisza rynkowa […]. Trudno sobie wyobrazić dobre, nowoczesne gospodarstwo towarowe, że rolnik będzie sobie z warzywkami czy przetworami stał […]. Dla wielu rolników sprzedaż rynkowa nie jest żadnym wyjściem […]. Rozszerzenie sprzedaży na cały kraj, które ma być jakąś wielką zaletą? Ten rolnik z podkarpacia będzie w Szczecinie sprzedawał swoje produkty? To też jest raczej hasło niż jakaś realność – stwierdził.

Były minister nie kryje zatem swoich wątpliwości; podczas audycji m.in. zakwestionował sens dofinansowywania przetwórstwa; stwierdził m.in, że nie wykorzystuje ono w pełni swoich mocy przerobowych, a także, że przetwórcy sprowadzają mięso z Danii i Niemiec i nie chcą wiązać się z rolnikami, chociaż “już dostali miliardy na swoje technologie”.

Ardanowski odniósł się także do punktu dotyczącego walki z ASF, stwierdzając, że jedynym warunkiem pozbycia się afrykańskiego pomoru świń jest odstrzał dzików.

– Wreszcie pojawiają się dające nadzieję zapowiedzi, natomiast to, jak będą one realizowane, pokaże przyszłość […]. Zaczynam wierzyć w to, że Prawo i Sprawiedliwość wróci do kierunku wsparcia polskiego rolnictwa, od którego odeszło rok temu – podsumował Ardanowski.

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.