fbpx
Strona głównaUprawaOchrona roślinEuropejskie pomysły na zrównoważoną ochronę roślin - skazani na import żywności i...

Europejskie pomysły na zrównoważoną ochronę roślin – skazani na import żywności i głód

Projekt rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady dotyczący ograniczenia stosowania ś.o.r. o 50 proc. do 2030 r.  nijak ma się do tak promowanej ekologii i ochrony środowiska. Jeśli projekt wejdzie w życie to w niedalekiej przyszłości Europę czeka uzależnienie od importu żywności, albo głód. Punktujemy główne absurdy projektu.

Kraje, które już zmniejszyły zużycie ś.o.r. i używają ich mało będą bardziej karne niż te, które zużywają więcej. Jak to możliwe?

Wg danych FAO średnie zużycie ś.or. w latach 2015 – 2017 dla UE wynosiło 3,1, natomiast dla Polski 2,2 kg/ha substancji czynnych (s.cz.), co stanowi 70 proc. normy UE i konieczność wprowadzenia 35 proc redukcji, czyli Polska będzie musiała obniżyć stosowanie ś.o.r. o 35 proc. W Unii są kraje, które stosują od 70 do 140 proc. normy, ale i takie, które zużywają jeszcze więcej ś.o.r. i będą musiały zmniejszyć zużycie odpowiednio o 50 i 65 proc. Jednak żadne państwo członkowskie UE nie będzie mogło ograniczyć stosowanie ś.o.r. o mniej niż 35 proc. – co jest krzywdzące dla krajów, które zużywają dużo poniżej średniej dla UE, a wręcz powinny zwiększyć zużycie.

Obszar wrażliwy – lepiej nie mieć z nim do czynienia. Na obszarach wrażliwych (m.in. Natura 2000) wprowadzono zakaz stosowania wszelkich ś.o.r., w tym biologicznych. Wpłynie to na wykluczenie z produkcji wielu roślin uprawnych. Na tych obszarach powinna istnieć możliwość stosowania preparatów biologicznych oraz chemicznych ś.o.r. mających korzystne parametry środowiskowe.

Kolejny bubel dotyczy biologicznej ochrony upraw i możliwości ich wsparcia w Planie Strategicznym WPR na lata 2023 – 2027. Niestety MRiRW nie przewiduje możliwości dopłat do zastosowania metod biologicznych w rzepaku ozimym, gdyż całkowita powierzchnia przewidziana do dofinansowania wynosi tylko 5.000 ha!! Dofinansowanie dotyczy głównie zastosowania kruszynka przeciwko omacnicy prosowiance na plantacjach kukurydzy. Takiego wsparcia udzielają inne kraje pokrywając z własnego budżetu do 50 proc. kosztów zakupu i zastosowania metody biologicznej. Chcemy biologicznie? Bez wsparcia się to nawet w małym stopniu nie uda.

Projekt ma takie zapisy, że można przypuszczać, że osoby go piszące niestety nie korzystały z wiedzy ekspertów od ochrony upraw czy fizjologii agrofagów. Redukcja s.cz. spowoduje trudności z zapewnieniem integrowanej ochrony roślin. Mała liczba s.cz. oraz ograniczenie różnych grup chemicznych, które wykazują odmienne mechanizmy działania na agrofagi jest i będzie przyczyną powstawania odporności na stosowane s.cz. Oznacza to, że obniży się skuteczność zwalczania agrofagów. W efekcie aby je zwalczyć zwiększy się  liczba zabiegów ochronnych. Doprowadzi to do tego, że zamiast mniej chemii będziemy stosować jej więcej, generując ujemne skutki dla człowieka, środowiska i obniżając opłacalność technologii. Przy braku dostatecznej ochrony przed agrofagami świadomie prowadzimy do obniżenia ilości i jakości plonu (np. obecności mykotoksyn). Niektóre uprawy po planowanej redukcji s.cz. zostaną zupełnie pozbawione możliwości chemicznej ochrony (np. jęczmień ozimy przed mszycami-wektorami wirusów).

Przypomnijmy, że ekspertyza Kleffmanna z 2016 r. jednoznacznie wskazuje na to, że wycofanie wielu s.cz. przyniesie efekty w postaci obniżenia plonu i spadku jego jakości. Co to dla nas Europejczyków oznacza w dalszej perspektywie – do wyboru: drożyzna, uzależnienie się od rynków zewnętrznych i konieczność importu, albo głód.

Projekt budzi sprzeciwy w innych krajach członkowski. Jeśli chodzi o Polskę, to czekamy na oficjalne stanowisko. Wiemy, że IOR-PIB przekazał do ministerstwa uwagi punktując nonsensy projektu.

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.