fbpx

Dotacje na utrzymanie oczka wodnego i terenów podmokłych?

Rolnicy apelują do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi o poprawę systemowego zabezpieczenia cennych terenów nieużytkowanych rolniczych. Jak podkreśla Andrzej Karbowy, dyrektor Biura Zachodniopomorskiej Izby Rolniczej brak wyceny bioróżnorodności, a zatem także dotacji celowych jest główną przyczyną zmniejszania się takich terenów, które stanowią bezcenne ekosystemy.

Według izby rolniczej świadczenia ekosystemowe są dobrem publicznym i powinny być chronione prawnie, a rolnik powinien otrzymywać za nie dotacje, chodzi tu np. o oczka wodne, tereny podmokłe, szuwary, turzycowiska itp.

– Takie enklawy znajdują się niemal na wszystkich użytkach rolnych, jednak ich obszar drastycznie z roku na rok maleje. Rolnicy  chcieliby je chronić, jednak obecnie obowiązujący system wspierania tego typu cennych użytków za pomocą programów rolno-środowiskowo-klimatycznych wiąże się ze skomplikowanymi procedurami i podejmowaniem wieloletnich zobowiązań. Tymczasem zmieniający się klimat i trudne sytuacje życiowe wymuszają zmianę systemu użytkowania i pozyskiwanie paszy lub uprawę płużną tych działek – mówi Wiktor Szmulewicz, prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych.

Zdaniem samorządu rolniczego, świadczenia rolników na rzecz utrzymania tych ekosystemów  powinny być wynagradzane w sposób adekwatny. Rolnicy powinni otrzymywać stałą dotację do tych enklaw, np. w kwocie takiej, jak za teren użytkowany rolniczo lub nawet wyższą.

McHale - baner - kwiecień 2024
Axial Syngenta baner
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.