Dotacje na utrzymanie oczka wodnego i terenów podmokłych?

Rolnicy apelują do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi o poprawę systemowego zabezpieczenia cennych terenów nieużytkowanych rolniczych. Jak podkreśla Andrzej Karbowy, dyrektor Biura Zachodniopomorskiej Izby Rolniczej brak wyceny bioróżnorodności, a zatem także dotacji celowych jest główną przyczyną zmniejszania się takich terenów, które stanowią bezcenne ekosystemy.

Według izby rolniczej świadczenia ekosystemowe są dobrem publicznym i powinny być chronione prawnie, a rolnik powinien otrzymywać za nie dotacje, chodzi tu np. o oczka wodne, tereny podmokłe, szuwary, turzycowiska itp.

– Takie enklawy znajdują się niemal na wszystkich użytkach rolnych, jednak ich obszar drastycznie z roku na rok maleje. Rolnicy  chcieliby je chronić, jednak obecnie obowiązujący system wspierania tego typu cennych użytków za pomocą programów rolno-środowiskowo-klimatycznych wiąże się ze skomplikowanymi procedurami i podejmowaniem wieloletnich zobowiązań. Tymczasem zmieniający się klimat i trudne sytuacje życiowe wymuszają zmianę systemu użytkowania i pozyskiwanie paszy lub uprawę płużną tych działek – mówi Wiktor Szmulewicz, prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych.

Zdaniem samorządu rolniczego, świadczenia rolników na rzecz utrzymania tych ekosystemów  powinny być wynagradzane w sposób adekwatny. Rolnicy powinni otrzymywać stałą dotację do tych enklaw, np. w kwocie takiej, jak za teren użytkowany rolniczo lub nawet wyższą.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności