fbpx
Strona głównaCenyRynek zbóz i oleistychZ jednej strony preferencyjne kredyty, z drugiej... skupy zbóż czują się oszukane...

Z jednej strony preferencyjne kredyty, z drugiej… skupy zbóż czują się oszukane przez Rządową Agencję Rezerw Strategicznych

Pomimo zapowiedzi, skup zbóż przez Rządową Agencję Rezerw Strategicznych, który miał być jednym z elementów zażegnania kryzysu na polskim rynku zbóż, nadal nie doszedł do skutku, a firmy skupowe, które złożyły oferty 14 kwietnia nadal czekają na odpowiedź…

W tej sprawie 22 maja do premiera zwrócił się ZZR Korona, w rezultacie czego dwa dni później oferenci zostali poinformowani, że RARS będzie za pośrednictwem podmiotów skupujących prowadziła zakup pszenicy konsumpcyjnej po cenach rynkowych na rzecz rezerw strategicznych oraz że na chwilę obecną trwają “porozumienia z przechowawcą w kwestii lokalizacji magazynów na terytorium RP”. Szczegółów dotyczących ceny i terminu skupu jednak nadal brak.

– Ofertę zgłosiliśmy 14 kwietnia 2023 i ten towar co zgłosiliśmy dalej trzymamy. Mogliśmy już go dawno sprzedać w cenach jakie obowiązywały 14 kwietnia, a Państwo teraz piszą, że będą obowiązywać nas ceny z notowań dla Rynku Zbóż publikowanych na stronie internetowej Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi tj. na ten moment, to jest z Państwo strony trochę oszustwo – odpowiada Agencji jedna z firm.

To jednak nie wszystko, popełniono bowiem niedopuszczalny błąd podczas wysyłania przez RARS informacji mailowej do firm skupujących.

– Wysłano jednego maila zbiorczo do wszystkich oferentów w trybie otwartym (czyli nie w kopii ukrytej UDW). W efekcie każdy z oferentów mógł dowiedzieć się, kto jeszcze złożył ofertę. Następnego dnia RARS uznał że był to błąd pracownika, zdarzenie potraktowano jako naruszenie ochrony danych osobowych, a oferenci jeżeli mają pytania w związku z opisanym zdarzeniem mają skontaktować się z inspektorem ochrony danych osobowych – informuje ZZR Korona.

– Mamy do czynienia z wadliwymi procedurami, a całe zdarzenie to nie problem naruszenie ochrony danych osobowych jak twierdzi RARS, tylko tajemnicy handlowej. Zapewnienia RARS o bezpieczeństwie danych oferentów, w tych okolicznościach, brzmią jak dobry żart – diagnozuje ZZR Korona.

Sprawa nabiera smaku o tyle, że dziś minister Robert Telus zapowiedział pomoc dla podmiotów skupujących w postaci niskooprocentowanych kredytów obrotowych…

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.