fbpx

Ceny interwencyjne UE ostatni raz aktualizowano w 1999 r. Wnioski Polski bez poparcia państw członkowskich

Jak informuje MRiRW, ceny skupu interwencyjnego produktów rolnych w UE ostatni raz aktualizowano w roku 1999. Mimo wielu prób wnioski Polski o podwyższenie tych cen nie zyskały do tej pory poparcia państw członkowskich ani Komisji Europejskiej.

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi poinformowało o tym w odpowiedzi na wniosek Krajowej Rady Izb Rolniczych w sprawie podjęcia działań na forum Komisji Europejskiej w celu aktualizacji minimalnych cen skupu płodów rolnych.

W ramach Wspólnej Polityki Rolnej UE możliwy jest skup interwencyjny pszenicy zwyczajnej i durum, jęczmienia i kukurydzy, wołowiny i cielęciny oraz masła i odtłuszczonego mleka w proszku (OMP). Ostatnia aktualizacja cen skupu interwencyjnego była dokonana w roku 1999 i dotyczyła tylko masła i OMP. MRiRW zgadza się, że „dziś, po około dwudziestu pięciu latach od tamtych decyzji, w unijnym rolnictwie i przetwórstwie rolnym zachodzą kosztowne i daleko idące pro-środowiskowe zmiany, a sytuacja geopolityczna dodatkowo potęguje wzrost kosztów produkcji” i przypomina, że wielokrotnie wnioskowało na forach unijnych o aktualizację cen interwencyjnych.

„W minionym 2023 r. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi kilkukrotnie zwracało się zarówno na forum Rady UE, jak i bezpośrednio do unijnego Komisarza ds. Rolnictwa i Rozwoju Wsi, o zaplanowanie procesu legislacyjnego, którego celem byłoby uaktualnienie cen interwencyjnych. Podkreślano, że w przypadku rynku mleka sytuacja na rynku światowym najpierw doprowadziła do obniżek cen zbytu przetworów mlecznych, a w konsekwencji w I połowie 2023 r., wymusiła znaczące obniżki cen mleka w skupie” – czytamy w komunikacie KRIR. Niestety, „składane przez Polskę wnioski o podwyższenie cen interwencyjnych nie zostały poparte ani przez pozostałe państwa członkowskie, ani przez Komisję Europejską”.

Przeciwnicy wniosków Polski argumentowali, że podniesienie cen interwencyjnych spowoduje „produkcję na interwencję”, co zaburzy rynek, zaangażuje unijny budżet a następnie zmusi UE do zagospodarowania zgromadzonych w ten sposób zapasów.

„Podsumowując, wydaje się, że pomimo jasno i precyzyjnie wyrażanego przez Polskę na forum UE stanowiska w sprawie konieczności podwyższenia cen interwencyjnych, nie znajduje ono obecnie wystarczającego do jego realizacji poparcia ze strony pozostałych państw członkowskich” – informuje Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

McHale - baner - kwiecień 2024
Syngenta baner Treso
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.