fbpx
Strona głównaCenyRynek zbóz i oleistychKOWR jest przygotowany na zakupy interwencyjne zbóż. Po... 474,72 zł/t

KOWR jest przygotowany na zakupy interwencyjne zbóż. Po… 474,72 zł/t

Krajowa Rada Izb Rolniczych opublikowała 4 kwietnia odpowiedź Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi na pismo KRIR z dnia 24 lutego 2023 r. w sprawie pomocy dla producentów zbóż. Ministerstwo informuje w nim o możliwościach skupu interwencyjnego zbóż.  

Poniżej cytujemy fragment tej informacji: 

Odnośnie do propozycji, aby wprowadzić skup interwencyjny informuję, że zgodnie z przepisami rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1308/20131 interwencyjny zakup zbóż dokonywany jest po cenie interwencyjnej wynoszącej 101,31 €/t (474,72 zł/t wg kursu z 6 kwietnia, red.) lub w ramach procedury przetargowej po cenie, która nie może być wyższa od ww. ceny interwencyjnej. Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa jest przygotowany na zakupy interwencyjne zbóż, ale mając na uwadze różnicę w cenie interwencyjnej zbóż i cenie rynkowej, nie należy się spodziewać zainteresowania rolników sprzedażą w ramach interwencji. Żadne państwo członkowskie UE nie może prowadzić skupu interwencyjnego na innych zasadach niż określone w ramach Wspólnej Polityki Rolnej UE. Polska wnioskuje na forum UE o podniesienie ceny interwencyjnej zbóż. 

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi ściśle monitoruje sytuację na rynku zbóż i problemy rolników. Zdajemy sobie sprawę, że wpływ importu zboża z Ukrainy przekłada się negatywnie na płynność w obrocie zbożami w gospodarstwach oraz spadek dochodowości producentów rolnych. Dlatego też podjęto szereg działań mających na celu wsparcie finansowe producentów zbóż. 

Z drugiej strony ceny zbóż od lata 2022 r. spadają na całym świecie, a ceny w Polsce podążają za tymi trendami. Latem ceny te osiągnęły historycznie wysoki poziom. Spadają też ceny nawozów i innych środków do produkcji. Oznacza to, że ostatnim okresie sytuacja cenowa na rynku w coraz mniejszym stopniu kształtuje się pod wpływem paniki związanej z wybuchem wojny na Ukrainie, a koncentruje się coraz bardziej na fundamentach funkcjonowania tego rynku. Trzeba też pamiętać, że ceny zbóż mają wpływ na sytuację w sektorze produkcji zwierzęcej, branży paszowej oraz młynarskiej. Dla tych branż jest to surowiec do produkcji, którego ceny wpływają na opłacalność prowadzenia działalności oraz na ceny produktów wytwarzanych przez te branże. 

źródło: MRiRW w sprawie uruchomienia pomocy dla producentów zbóż 

9 KOMENTARZE

  1. Znowu chcą zrobić rolników na kasę skupią zboże po 100eur , zrobią pasze po 2000tys zł lub mąkę 3000zł i tak to jest.

  2. Kowr do likwidacji, albo niech robi to co przejąl od awrsp poprzez anr czyli pilnowanie polskoej ziemi i jej sprzedaż tyljo polskim rolnikom. Od handlu zbozem nie jest kowr.

    • A co ma kowr do handlu zbozami? To jest juz 3-cie wcielenia awrsp i jej zadaniem jest rozsprzedanie polskiej ziemi polskim rolnikom. Juz dawno to mialo byc zrobione a sama instytucje zlokwidowac.

  3. Skoro jest skup interwencyjny zboża za kwotę 474 zł , to ja poproszę o możliwość interwencyjnego zakupu nawozów np. mocznik po 900zł i paliwa po 4zł.

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.
[newsletter_signup_form id=4]