fbpx
Strona głównaCenyRynek zbóz i oleistychWstrzymania importu ukraińskiego zboża nie będzie. Rozwiązaniem unijna rezerwa kryzysowa

Wstrzymania importu ukraińskiego zboża nie będzie. Rozwiązaniem unijna rezerwa kryzysowa

Dzisiaj odbyła się Rada Unii Europejskiej ds. Rolnictwa i Rybołówstwa, na której bodaj najważniejszym z perspektywy polskich rolników tematem była kwestia importu ukraińskiego zboża i pomocy rolnikom, szczególnie tym z krajów sąsiadujących z Ukrainą. Temat zreferował na wieczornej konferencji prasowej komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski.

– Najbardziej drażliwy temat to była kwestia importu z Ukrainy. Przeanalizowaliśmy sytuację na rynku, natomiast Polska i inne kraje zaproponowały różne rozwiązania. Mówiono o ważnej sprawie, sytuacji na rynkach, zwłaszcza w krajach sąsiadujących z Ukrainą. Ta inicjatywa korytarzy solidarności jest bardzo udana – mówił komisarz, po czym przytoczył dane dotyczące importu zbóż z Ukrainy do UE.

– To tworzy problemy w krajach sąsiadujących z Ukrainą […] Widać ogromny wzrost importu na przykład rzepaku w niektórych krajach – w Polsce, na Węgrzech, w Rumunii, to samo z kukurydzą. To nie jest problem dla całej Unii, ponieważ skala importu mogła nie zmienić się albo nawet spadła i jest to raczej problem regionalny, krajów sąsiadujących. Z jednej strony jest to sukces korytarzy solidarnościowych, z drugiej strony trudno jest teraz sprzedać rolnikom ich produkcję i jest to problem w Rumunii, Bułgarii, Polsce, na Słowacji. Nie było inicjatywy wstrzymania importu i tworzenia barier importu z Ukrainy; potrzebujemy wesprzeć rolników, których ta sytuacja dotknęła i możliwym instrumentem byłaby rezerwa kryzysowa. Nie każdy w Radzie był “za”, ale większość państw nie była przeciwna – mówił Wojciechowski.

– Bardzo poważnie rozważamy zastosowanie rezerwy kryzysowej, może części łącznej kwoty rezerwy dla rolników, których sytuacja dotknęła, którzy mają problem ze sprzedażą swoich produktów. Jeszcze tę sytuację przeanalizujemy i jest to możliwe rozwiązanie, które przedstawię na kolegium – dodał.

Komisarz zastrzegł, że sprawa wykorzystania rezerwy nie jest przesądzona. Nie wiadomo też, na jakich zasadach miałaby się odbywać. Padł pomysł dopłat do przechowywania zboża i nasion oleistych.

6 KOMENTARZE

  1. Jaka pomoc Ukrainie trzeba mówić wprost że pomogliśmy zachodnim dużym firmą.Jak zwykle szukają rządzący rozwiązania które sami stworzyli bo kto najwięcej krzyczał o korytarzach solidarnościowych.Wieś podziękuje za to przy najbliższych wyborach.

  2. Szkoda że to kosztem polskich rolników pomaga się Ukrainie a właściwie wielki posiadaczem ziemskim niekoniecznie ukraiński m faktycznie rolnicy nie mają reprezentacji w sejmie

  3. Szkoda że to kosztem polskich rolników pomaga się Ukrainie a właściwie to wielkim posiadaczom ziemskich którzy niekoniecznie są ukrańcami

  4. Nic nowego każdy się martwi o siebie ich problem nie dotyczy więc nic nie robią.My rolnicy mamy problem bo nie mamy rządu który by dbał o nas,tylko o kraj sąsiedni….

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.